WEB ERİŞİLEBİLİRLİĞİ NEDİR?

Web sitelerinin, mobil cihazların ve diğer teknolojilerin engelli bireylerin de rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmış ve geliştirilmiş olması demek.

Görme engelli bireylerin herhangi bir web sitesinde gezinmeleri, içeriğini okuyabilmeleri, web sitesi ile etkileşimde bulunmaları onların hayata adaptasyonu için ciddi önem arz etmekte.

Okumaları, yazmaları, çalışmaları, sosyalleşmeleri büyük oranda bilgisayarla mümkün olmakta.

 

Eğitim, istihdam, ticaret, alışveriş, eğlence ve daha birçok konuda internetin herkes için önemli bir kaynak olduğunu düşünürsek, bu engelli bireyler için de en temel haktır.

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne tabi olan ülkemizde Engelliler Kanunu’nda erişilebilirlik konusunda bazı zorunluluklar olmasına rağmen kamu veya özel kurumların web sitelerinin çok azında erişilebilirlik çalışmasının yapılmış olduğunu görüyoruz.

PEKİ ERİŞİLEBİLİR WEB SİTELERİNİN KULLANILMASI NASIL MÜMKÜN OLACAK?

Görme engelli bireylerin bilgisayar veya mobil cihazları kullanımları için yardımcı özel yazılım ve cihazlar var.

Örneğin benzersiz bir yazılım olan JAWS for WINDOWS programı engellilerin web sitelerini, uygulamaları kolayca etkin bir şekilde kullanmalarını sağlar.

Benzersiz bir şekilde yapılandırılmıştır ve sürekli Windows’la birlikte güncellenir.

Bu nedenle erişilebilir web sitesi geliştirirken bu programlardan destek alınmalı ve hazırlanan web sitesi altyapısı bu yazılımları desteklemelidir.

Kullanılan görseller, içerik metinleri ve kodlama yapısı bu yazılımlara uygun olmak zorundadır.