‘’JAWS GÖRMEYENLERİN GÖZÜDÜR.”

JAWS FOR WINDOWS ve ZOOMTEXT programlarının GÖRME ENGELLİLERE ÜCRETSİZ sağlanması konusunda bazı ülkelerdeki uygulamalar şöyledir:

AVRUPA ÜLKELERİ:

Engellilere özel bu yazılımları sigortalar karşıladığı için görmeyenlerin bu programlara erişememe sorunları bulunmamaktadır.

Ancak sigortaların karşılamadığı bazı Avrupa ülkelerinde ise bu durumu çözmek adına, ülke çapında tüm görme engellilerin Jaws veya Zoomtext yazılımlarını kullanabilmelerine olanak sağlayabilmek için, yerel bayi ile devlet kurumu arasında belli bir yıla kadar geçerli olmak üzere protokoller yapılarak full sürümü için tüm görmeyenlere ücretsiz lisans sağlamaktadırlar.

İSPANYA

ONCE adlı görme engellilere hizmet veren kuruluş lisansı yönetir. Her ONCE üyesi JAWS ve / veya Zoomtext programlarının tüm güncellemeler dahil ücretsiz bir lisans hakkına sahiptir.

Temelde İspanya’daki tüm kör insanlar ONCE üyesidir, bu yüzden lisansı bu kurumdan alırlar. Bu proje 2016’da hayata geçti ve halen devam ediyor. Tüm okullar ONCE tarafından yönetiliyor ve çoğu LV çalışanı ONCE tarafından istihdam ediliyor.

Ticari şirketlerde çalışan üye olmayanların JAWS veya ZoomText programlarını satın almaları gerekmektedir.

MACARİSTAN

İçişleri Bakanlığı ile yapılan anlaşma gereği 2018 yılından bu yana her Macar vatandaşı ücretsiz olarak JAWS ve / veya ZoomText ve tüm güncellemeleri ücretsiz alabilir.

Bu lisans takibi devlete ait bir BT şirketi tarafından yönetiliyor.

Proje bir “e-devlet” projesidir ve hedeflenen, görmeyenlerin başarılı olmasını ve hayata katılmasını sağlamak için itici güç desteğidir.

COLUMBİA

Yerel distribütör ile Teknoloji ve IT Bakanlığı (MINTIC) arasında tüm ülkedeki az gören vatandaşlara ZoomText Reader, hiç görmeyen vatandaşlara Jaws programlarının kullanımı ücretsiz hale getirildi.

Bu proje ile görme engelli vatandaşlara ülke çapında lisans sağlanıyor. Her vatandaş, yerleşik statüsünü kanıtlar ve geçerli adresleriyle kayıt yaptırırsa yerel distribütöründen ücretsiz lisans alabilir.