Pzt-Cm: 09:00 - 17:00, Ctesi: 10:00 - 16:00

Açık alanlarda erişilebilirlik İnsanların vakit geçirebilecekleri soysal alanların, bir takım resmi ve özel işlerini gerçekleştirdikleri kurum ve binaların da engellilerin erişebilirliğine uygun hale getirilmesi için bir takım çevre düzenlemeleri gerekmektedir.

A. Açık Alanlarda Erişebilirlik:

Parkların, bahçelerin, pazar yerlerinin, spor alanlarının, çay bahçelerinin vb. yerlerin erişebilirliği için gerekli düzenlemeler engelliler için de yapılmalıdır
Parklarda ve oyun alanlarında oyun aletlerinin üzerine görmeyenler için altı nokta kabartma ve az görenler için fontlu plakalar yerleştirilir. Bu plakalar yerleştirilirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Gereksiz bilgi ve bilgi tekrarı olmamalıdır. Planları ya da işaretleri okuyup algılamak görmeyenler için görenlere nazaran daha fazla zaman ve dikkat gerektirir. Ayrıca gereksiz bilgilerle doldurulmuş bir ‘işaret ormanı’ görenler için bile ekstra zahmet anlamına gelmektedir. Bu yüzden işaretlerin düzgün ve sade bir şekilde yerleştirilmesi konusu dikkatli bir planlama çalışmasından geçmek durumundadır. Az ve öz bir anlatım olmalıdır.

Yüzey materyalli haritalar kullanarak görme engelliye çevre tasviri yapılmalıdır. Bu tasvirde anlatılması gereken noktalar şunlardır :

• Alan tasviri
• Yeşil alan tasviri
• Binaların tasviri
• Tehlikeli alanların, acil çıkışların, güvenlik noktalarının, tuvaletlerin gösterimi

B. Kapalı Alanlarda Erişebilirlik:

Kamu binalarının, kültür merkezlerinin, havaalanları ve şehirlerarası otobüs terminallerinin, spor tesislerinin, alış veriş merkezlerinin de engelliler için erişilebilir hale gelmesi için bir takım çevre düzenlemeleri gerekmektedir.

Kabartma ve Fontlu Tabelalar

Bina içi ve bina dışı kullanıma uygun olup, duvara monte edilebildiği gibi kendi ayaklıkları üzerinde duracak şekilde de tasarlanabilir. Eğimli formları her gruptan kullanıcı için daha kullanışlı olmasını sağlar. Hem görsel hem de dokunsaldırlar. Bu tabelalar engelli engelsiz her insana hitap eder.
Değiştirilebilir harfler kapılarda da kullanılabilir. Böylece odanın işlevindeki herhangi bir değişiklik anında bu işaretler de kolaylıkla değiştirilebilir.
Bu tabelalarda kullanılan özel tasarımlı harfler hakkında bilgi vermek gerekirse;

Prizma kesitleri şeklindeki harflerden oluşmuş yazıdır. Büyük harfler ve bazı özel karakterlerden meydana gelir. Standart olarak 3 farklı yükseklikte (25 mm, 14.5 mm, 10 mm) ve 3 farklı renkte (siyah, beyaz, kırmızı) karakterlerimiz mevcuttur. isteğe göre özel tasarımlar yapabilmekteyiz.