Pzt-Cm: 09:00 - 17:00, Ctesi: 10:00 - 16:00

Jaws For Windows Ekran Okuma Programı

Jaws For Windows  Sürümlerini İndir

JAWS 2022 Özellikleri

Önceki Sürümlerden Otomatik Ayarları İçe Aktarma

JAWS’ın yeni bir sürümüne yükseltirken, önceki bir sürümdeki tüm özel ayarlar artık otomatik olarak içe aktarılır. Buna konuşma ve braille görüntüleme ayarları, özel komut dosyaları, sözlük girişleri, etiketli grafikler ve uygulamalar için oluşturduğunuz tüm özel ayarlar gibi özellikler dahildir. Önceki sürümlerin aksine, taşıma işlemi artık sessizdir (mesaj veya iletişim kutusu görünmez) ve yeni sürümü ilk başlattığınızda başlar. Önceki iki sürümden daha eski olan özel ayarlar içe aktarılmayacaktır. İçe aktarma başarılı olursa, yalnızca JAWS başlatma seçeneklerini yapılandırmanız istenir.

Önceki bir sürümdeki ayarların yeni sürüme taşınmasını istemiyorsanız, yeni bir kurulum gerçekleştirirken, artık ilk kurulum ekranında, önceki sürümden ayarları sessiz bir şekilde geçirip geçirmemeyi seçebileceğiniz bir onay kutusu vardır. . Ayarları taşımak istemiyorsanız bu onay kutusunu temizleyin.

Fabrika Ayarlarını Geri Yüklemek İçin Yeni Seçenek

Bir önceki sürümden içe aktarılan veya manuel olarak yapılandırılan tüm özel ayarları temizlemek için ana JAWS uygulama penceresinin Seçenekler menüsünde bulunan Fabrika ayarlarına geri yükle öğesini kullanın. Tüm ayarlar kaldırıldığında, JAWS yepyeni bir kurulummuş gibi yeniden başlar.

JAWS, ZoomText ve Fusion, Windows 7 ve 8.1 Desteğini Durduruyor

Microsoft Windows teknolojisindeki sürekli gelişmelere ayak uydurmak için JAWS, Fusion ve ZoomText 2022 artık Windows 10’dan önceki Windows sürümlerine yüklenmeyecek ve bu sürümlerde çalışmayacaktır. Ayrıca Windows 11 desteğini geliştirmeye devam ediyoruz. Yazılımımızın sürümleri devam edecek. Önceki İndirilenler web sayfalarımızdan daha eski Windows sürümlerinin kullanıcıları için kullanılabilir olacak.

Microsoft Office Uygulamalarında İyileştirilmiş Performans

JAWS 2022, Office 365 uygulamalarında çalışırken bir dizi genel iyileştirme sunar. Kullanıcılar özellikle, Outlook mesaj listelerinde gezinirken ve e-postalarla çalışırken ve ayrıca Word belgelerini düzenlerken artan yanıt verme hızının farkına varmalıdır.

Ses Ayırıcı

JAWS ve Fusion 2021’de daha önce, diğer uygulamalardan ses duymayı kolaylaştırmak için kullanıcıların JAWS konuşmasının sesini sistem sesinden bağımsız olarak azaltabilecekleri bir yol sunduk. Sürüm 2022, stereo kulaklık veya hoparlör kullananların tüm JAWS veya Fusion konuşmalarını diğer tüm uygulamalardan diğer kulağa yönlendirirken bir kulağa yönlendirmesine izin vererek bunu bir adım daha ileri taşıyor. Bu, bir Zoom veya Teams toplantısı, bir Skype araması veya bir YouTube videosu sırasında takip ederken JAWS ile çalışmaya devam etmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Sesi bölmek için:

 1. Ses katmanını etkinleştirmek için INSERT+ARA ÇUBUĞU ve ardından V tuşlarına basın .
 2. Bakiye için B’ye basın ve ardından aşağıdakilerden birini yapın:
  • JAWS Speech’i sola ve diğer tüm uygulamalardan gelen sesi sağa yönlendirmek için SOL OK’a basın .
  • JAWS konuşmasını sağa ve diğer tüm uygulamalardan gelen sesi sola yönlendirmek için SAĞ OK’a basın .
  • JAWS konuşmasını ve uygulama sesini her iki kanala da geri yüklemek için YUKARI OK düğmesine basın .

Not: Sesi bölmeye çalışmadan önce kulaklığınızın veya hoparlörlerinizin doğru şekilde yönlendirildiğinden emin olun. Örneğin, JAWS konuşmasını sola yönlendirir ve bunun yerine sağ kulağınızda duyarsanız, kulaklığınız büyük olasılıkla ters çevrilir.

JAWS konuşmanızı ve uygulama sesini ayırdığınızda, siz JAWS’ı yeniden başlatana veya ses dengesini geri yüklemek için komutu kullanana kadar etkin kalır.

Ayrıca Sesli Asistan’ı uyandırabilir ve “Soldan Ses”, “Sağdan Ses” veya “Ses Dengesi” diyebilirsiniz. Bu komutları söylemeden önce mikrofonunuzun sessize alınmadığından emin olun. Diğer toplantı katılımcıları sizi duyacağı için bu komutları Teams veya Zoom gibi uygulamalarda kullanmak istemeyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Teams ve Zoom aramalarına katılmak için mikrofon içeren bir stereo Bluetooth kulaklık kullanıyorum. Bu durumda sesi bölebilir miyim?

Cevap: Hayır, Bluetooth kulaklık kullanırken sesi bölmek bir aramada çalışmayacaktır. Bu bir JAWS sorunu değil. Teams veya Zoom’da bir aramaya bağlanırken, kulaklık cihazından kulaklık cihazına geçiş yapılır. Tasarım gereği, kulaklık cihazı mono cihaz olarak çalışır, bu nedenle ses bölme çalışmaz. Bir arama sırasında sesinizi bölmek istiyorsanız, kablolu bir kulaklık kullanmanızı öneririz.

S: Yalnızca müzik dinlemek için bir stereo Bluetooth kulaklık kullanıyorsam sesimi bölebilir miyim?

Cevap: Evet. YouTube videosu gibi başka bir kaynaktan ses çalıyorsanız, Bluetooth kulaklık kullanıyor olsanız bile ses ayırıcı beklendiği gibi çalışır. Bluetooth kulaklık kullanarak bir Teams veya Zoom aramasına bağlanırken, stereo kulaklık cihazından mono kulaklık cihazına dönüştüğü için sesin bölünmesiyle ilgili sorunlarla karşılaşırsınız.

S: Ses ayırıcı harici hoparlörlerle çalışır mı?

Yanıt: Evet, bilgisayarınızın dahili hoparlörlerini kullanıyorsanız veya bağlı harici hoparlörleriniz varsa, JAWS konuşma ve uygulama sesi beklendiği gibi bölünecektir.

S: Şu anda Windows varsayılan ses kartı yerine farklı bir ses aygıtı kullanmak üzere yapılandırılmış JAWS’a sahibim. Yine de sesi bölebilecek miyim?

Cevap: Hem JAWS hem de ses çalan diğer uygulamaların tümü aynı ses kartı üzerinden yönlendirildiği sürece, ses beklendiği gibi bölünecektir. JAWS’ı farklı bir ses kartı kullanacak şekilde yapılandırmak için JAWS Yardımcı Programları menüsü altındaki Ses Kartları seçeneğini kullanırsanız, JAWS yönlendirilmiş durumda kalır, ancak diğer uygulamalardan gelen ses her iki hoparlöre de geri yüklenir.

Konuşma Çıkışı için Ses Kartı Seçmek İçin Yeni Katmanlı Tuş Vuruşları

Bazı durumlarda Windows farklı bir ses aygıtına geçerek JAWS veya Fusion’dan gelen konuşmaları kaybetmenize neden olabilir. Bunun birkaç örneği, yeni varsayılan haline gelen başka bir ses cihazını taktığınızda veya bir Bluetooth kulaklık kullandığınızda ve Teams veya Zoom’da bir arama başlattığınızda Windows’un ses cihazını değiştirmesine neden olabilir.

Bu durumlar meydana gelirse, yeni Ses Kartları katmanına erişmek için şimdi INSERT+ARA ÇUBUĞU , ardından V ve ardından C tuşlarına basabilirsiniz. Bu katmana girdikten sonra, sisteminizde bulunan tüm ses kartları arasında geçiş yapmak için YUKARI veya AŞAĞI OK düğmesini kullanın. JAWS, siz ona geçerken her ses kartını duyurmaya çalışır. Konuşma için kullanmak istediğiniz ses kartını bulduktan sonra katmandan çıkmak için ESC tuşuna basın. Kullanılabilir aygıtların listesinin sarıldığını unutmayın, bu nedenle AŞAĞI OK’a basmaya devam ederek hepsi arasında geçiş yapın.

Sesli Asistan İyileştirmeleri

 • JAWS için varsayılan uyandırma sözcüğü artık “Hey Sharky”dir.
 • Fusion’ı çalıştırırken artık “Hey Sharky” veya “Hey Zoomy” diyebilirsiniz ve sesli asistan JAWS veya ZoomText için hangi özelliklerin olduğunu bilir ve sorduğunuz şeye bağlı olarak uygun eylemi gerçekleştirir. Daha önce Fusion kullanıcıları ZoomText özelliklerine yalnızca sesli asistanı kullanarak erişebiliyordu.
 • JAWS veya Fusion ile metin seçtikten sonra, artık seçilen içeriği okumak için “Hey Sharky, Seçimi Oku” veya seçilen metni panoya eklemek için “Hey Sharky, Append” diyebilirsiniz.
 • JAWS Utilities menüsündeki Sesli Asistan alt menüsünden Ayarlar seçeneğini belirlediğinizde artık sizi Ayarlar Merkezi’ne götürmek yerine özel bir Sesli Asistan Ayarları iletişim kutusu açılıyor.

Çok Dilli Kullanıcılar için Daha Hızlı Braille Dili Değiştirme

JAWS, birden fazla dil konuşan kullanıcılar ve başka bir dil öğrenen öğrenciler için yıllardır manuel ve otomatik konuşma sentezleyici dil değiştirmeyi desteklemektedir. Diller arasında düzenli olarak geçiş yapması gereken braille ekran kullanıcıları için süreç o kadar kolay değildi., Farklı bir dil kullanarak metin okumak veya girmek istediğinizde Ayarlar Merkezi’ni açmanız ve belirli bir dil ve çeviri seçenekleri seçmeniz gerekiyordu.

Bunu çok dilli braille kullanıcıları için kolaylaştırmaya yardımcı olmak için JAWS ve Fusion 2022, braille profillerini sunar. Braille profili, belirli bir dilde giriş ve çıkış için bir çevirmen modu ve ilişkili braille tablolarından oluşur. Bu, konuşmada yaptığımız gibi, ana klavyeden, braille ekranından veya belgelerde veya web sayfalarında otomatik dil geçişini kullanarak braille dilini anında değiştirmenize olanak tanır. Braille giriş dilini klavye giriş diline de bağlayabilirsiniz; böylece , bilgisayarınızın klavyesinde ALT+SHIFT tuşlarına basarak yazmak için kullanılan dili değiştirdiğinizde, Braille giriş dili de onunla birlikte değişir.

Profil seçeneklerini yapılandırmak için Braille > Genel > Çeviri grubu altındaki Ayarlar Merkezi’ne yeni bir Dil Profilleri iletişim kutusu eklendi. Yalnızca bir dil kullanan kullanıcılar için, giriş ve çıkış çeviri ayarlarınızı her zaman ana Çeviri grubunda veya Başlangıç ​​Sihirbazı’nda yaptığınız gibi ayarlayabileceğiniz için bu iletişim kutusunu kullanmaya gerek yoktur.

Tercih Edilen Profilleri Ayarlama

Bir tuşa basarak hızlıca geçiş yapabileceğiniz tercih ettiğiniz profilleri seçmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Ayarlar Merkezini açmak için sayı satırında INSERT+6 tuşlarına basın .
 2. Değişiklikleri tüm uygulamalara uygulamak için JAWS varsayılan ayarlarını yüklemek üzere CTRL+SHIFT+D tuşlarına basın.
 3. Arama düzenleme alanına tırnak işaretleri olmadan “profiller” yazın.
 4. Ağaç görünümündeki arama sonuçlarında Dil Profilleri’ne gitmek için AŞAĞI OK’a basın ve iletişim kutusunu açmak için Ara Çubuğu’na basın. JAWS ile yüklenen tüm braille dillerine karşılık gelen bir profil listesine yerleştirildiniz.
 5. Tercih edilen profil olarak seçmek istediğiniz her profilde Ara Çubuğu’na basın .
 6. İletişim kutusunu kapatmak için Tamam’ı ve Ayarlar Merkezi’ni kapatmak için bir kez daha’ı seçin.

Tercih edilen profilleri ayarladıktan sonra, okumanız veya yazmanız gerekirse profiller arasında hızla geçiş yapmak için CTRL+SHIFT+WINDOWS+L tuş vuruşunu veya bir Focus braille ekranında DOTS 2-3-4-5-7 CHORD tuşlarını kullanabilirsiniz. farklı dillerde metin.

JAWS başladığında her zaman kullanılan bir birincil dil profili de ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, birincil profil her zaman JAWS diliyle eşleşir. Örneğin, İngilizce – Amerika Birleşik Devletleri, JAWS’ın İngilizce sürümünü çalıştırırken her zaman kullanılır. Birincil profili değiştirmek için Dil Profilleri iletişim kutusunu açın, listeden istediğiniz dil profilini seçin ve ardından Birincil Ayarla düğmesini seçin.

Belirli Bir Profil için Çeviri Seçeneklerini Yapılandırma

Belirli bir dil profili için braille çeviri giriş ve çıkış ayarlarını yapılandırmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Ayarlar Merkezini açmak için sayı satırında INSERT+6 tuşlarına basın .
 2. Değişiklikleri tüm uygulamalara uygulamak için JAWS varsayılan ayarlarını yüklemek üzere CTRL+SHIFT+D tuşlarına basın.
 3. Arama düzenleme alanına tırnak işaretleri olmadan “profiller” yazın.
 4. Ağaç görünümündeki arama sonuçlarında Dil Profilleri’ne gitmek için AŞAĞI OK’a basın ve iletişim kutusunu açmak için Ara Çubuğu’na basın. JAWS ile yüklenen tüm braille dillerine karşılık gelen bir profil listesine yerleştirildiniz.
 5. Çeviri seçeneklerini yapılandırmak istediğiniz profili seçin ve ardından Profil Ayrıntıları iletişim kutusunu açmak için Ayrıntılar düğmesini seçin. Burada yapabilirsin:
  • Sözleşmeli braille okurken ve yazarken kullanılacak braille derecesini seçin. Kullanılabilir seçenekler mevcut seçili profile bağlıdır. Örneğin, İspanyolca dil profili yapılandırılırken Birleşik İngilizce Braille (UEB) Derece 1 veya Derece 2 kullanılamaz.
  • Hangi çeviri modunun kullanılacağını seçin. Kullanılabilir seçenekler, hem girdi hem de çıktı için Bilgisayarlı Braille, girdi için Bilgisayarlı Braille ve Çıktı için Sözleşmeli Braille veya hem girdi hem de çıktı için Sözleşmeli Braille kullanmaktır. Ayrıca, Focus braille ekranında DOTS 1-2-4-5-7 CHORD kullanarak aktif profil için çeviri modları arasında hızla geçiş yapabilirsiniz.
  • Giriş veya çıkış için Bilgisayar Braille seçiliyse hangi tabloların kullanılacağını seçin. Bu, gerekirse metin okumak ve yazmak için farklı diller kullanmanıza olanak tanır.
  • Sözleşmeli Braille’i görüntülerken braille ekranında büyük harf işaretlerinin gösterilip gösterilmeyeceğini seçin.
  • Bilgisayar Braille’inde okurken veya yazarken Liblouis bilgisayar braille tablolarının kullanılıp kullanılmayacağını seçin.
 6. Değişikliklerinizi yaptıktan sonra, Profil Ayrıntıları iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’ı seçin ve Dil Profilleri iletişim kutusunu ve Ayarlar Merkezini kapatmak için Tamam’ı seçmeye devam edin.

Braille Dili Otomatik Algılamayı Yapılandırma

JAWS’ın metin okurken veya girerken uygun braille diline otomatik olarak geçmesini istiyorsanız aşağıdakileri yapın:

 1. Ayarlar Merkezini açmak için sayı satırında INSERT+6 tuşlarına basın .
 2. Değişiklikleri tüm uygulamalara uygulamak için JAWS varsayılan ayarlarını yüklemek üzere CTRL+SHIFT+D tuşlarına basın.
 3. Arama düzenleme alanına tırnak işaretleri olmadan “profiller” yazın.
 4. Ağaç görünümündeki arama sonuçlarında Dil Profilleri’ne gitmek için AŞAĞI OK’a basın ve iletişim kutusunu açmak için Ara Çubuğu’na basın.
 5. JAWS’ın o anda etkin klavye diliyle eşleşen uygun braille giriş dilini kullanmasını sağlamak için Braille giriş dilini klavye diline bağla onay kutusunu seçin. Örneğin, klavye dilini İspanyolca’ya ( ALT+SHIFT ) değiştirirseniz, JAWS otomatik olarak İspanyolca braille’e geçer, böylece ekranınızdan doğru dilde metin girmeye devam edebilirsiniz.
 6. JAWS’ın bir belgedeki veya web sayfasındaki mevcut metin diliyle eşleşen uygun braille dilini kullanmasını sağlamak için Otomatik dil algılama onay kutusunu seçin. Örneğin, JAWS İspanyolca yazılmış bir belgede metin algılarsa, JAWS İspanyolca profili için Profil Ayrıntıları iletişim kutusunda yapılandırılan çeviri modu ayarlarını kullanarak metni otomatik olarak İspanyolca braille’de görüntülemeye geçer.
 7. İletişim kutusunu kapatmak için Tamam’ı ve Ayarlar Merkezi’ni kapatmak için bir kez daha’ı seçin.

Ek Değişiklikler

 • JAWS ve Fusion’da, okunmamış, yanıtlanmış veya yönlendirilmiş duyuruları kapatmanıza olanak tanıyan Outlook 365 için yeni Hızlı Ayarlar seçenekleri eklendi. Outlook 365’teyken, Hızlı Ayarlar için INSERT+V tuşlarına basın ve ardından 3 seçeneği bulmak için “Belirt” için arama yapın.
 • Gelen Kutusu gibi bir Outlook ileti listesine odaklanıldığında, Outlook İleti Listesini Özelleştir seçeneği artık JAWS Yöneticisini Çalıştır iletişim kutusunda ( INSERT+F2 ) kullanılamaz. Bu özellik artık bu tür Outlook 365 listeleri için geçerli olmadığından, bu tasarım gereğidir.
 • JAWS 2022, WordPerfect 2021 için Corel’den güncellenmiş komut dosyalarını içerir.
 • JAWS komut dosyaları oluşturanlar için default.jss dosyasının üstüne yorumlar eklendi, böylece kullanıcılar bu dosyanın değiştirilmiş bir kopyasını kendi kullanıcı klasörlerine nasıl kaydedeceklerini bilirler.
 • Braille ve Metin Görüntüleyici’de varsayılan yazı tipi boyutunu 20 olarak değiştirdi. Önceki 40 yazı tipi boyutu çoğu kullanıcı için çok büyüktü. Ek olarak, gerekirse yazı tipi boyutunu 16’ya kadar ayarlamak artık mümkün.
 • Google Dokümanlar’da öneri olarak işaretlenen metnin duyurusunu değiştirmek için yeni bir seçenek eklendi. Bunu değiştirmek için Ayarlar Merkezi’ni açın ve Önerilen metin duyurusu onay kutusunu bulun.
 • Google Dokümanlar’da bir tabloda gezinirken, JAWS artık hücre içeriğini okuduktan sonra geçerli satırı veya sütunu duyuruyor. Ek olarak, Hızlı Ayarlar’da tablo hücre koordinatlarının duyurusunu kapattıysanız, JAWS artık hücre içeriğini yalnızca tablo okuma komutlarını ( ALT+CTRL+OK Tuşları ) kullanırken beklendiği gibi okur.
 • Kelime ile gezinirken JAWS’ın Google Dokümanlar’da yorum yapılan metnin başlangıcını göstermemesi sorunu giderildi.
 • Google Dokümanlar’da satır satır gezinirken JAWS’ın beklendiği gibi okumaması ve birden çok satıra yayılan bir bağlantıyla karşılaşmanız sorunu giderildi.
 • PowerPoint’te yeni bir slayda geçerken, JAWS artık gereksiz konuşma olan slayt bilgisini söylemeden önce “seçim yok” demiyor. Artık JAWS yalnızca slayt başlığını ve numarasını duyuruyor.
 • Outlook 365’te ileti okumayla ilgili bildirilen birçok sorunu ele aldı.
 • Outlook 365’te, JAWS’ın yeni bir iletinin adres alanlarına ad yazarken otomatik tamamlama sonuçlarını duyurmadığı bildirilen bir sorun giderildi.
 • Outlook için Windows Tuşları yardımına ( INSERT+W ) CTRL+U tuş vuruşu eklendi . Bu komut, mevcut mesajı okunmadı olarak işaretler.
 • Outlook’ta Konuşma Olarak Göster etkinleştirildiyse, listede gezinirken mevcut mesajın veya konuşmanın braille’de görüntülenmediği bildirilen bir sorun giderildi.
 • Outlook’ta bir toplantı isteği oluştururken JAWS’ın Tarih seçici düğmesini duyurmadığı bir sorun çözüldü.
 • Microsoft Office uygulamalarında Hızlı Arama özelliğini açan Windows Tuşları Yardımı’na ( INSERT+W ) ALT+Q komutu eklendi .
 • Açık sayfalar arasında gezinmek için CTRL+TAB kullanıldığında JAWS artık Chrome veya Edge’de geçerli sayfanın başlığını düzgün bir şekilde okuyor .
 • Esnek Web sihirbazını başlatmak için INSERT+ARA ÇUBUĞU , X tuşlarına basıldığında Edge Chromium’da beklendiği gibi çalışmama sorunu çözüldü .
 • JAWS’ın Windows 11 Başlangıç ​​Ekranında arama sonuçlarını okumaması sorunu çözüldü.
 • Birkaç uluslararası kullanıcı tarafından bildirilen ve Ayarlar Merkezi ve Hızlı Ayarların kullanıcının kendi dili yerine İngilizce olarak görüntülenmesi sorunu çözüldü.
 • Arama düzenleme kutusuna bir tırnak işareti yazarsanız Ayarlar Merkezi’nin yanıt vermemesine neden olan, bildirilen bir sorun giderildi.
 • Düzgün çalışmayı durdurduğu durumlarda JAWS’ı manuel olarak kapatmak için INSERT+WINDOWS+F4 kullanıldığında, JAWS’ın otomatik olarak yeniden başlamaması ve Freedom Scientific için tanılama bilgilerini içeren bellek dökümü dosyası oluşturma sorunu çözüldü.
 • Azure Sanal Masaüstü desteği eklendi.

Özelliklerden başa dön

JAWS 2022.2202.38’deki İyileştirmeler (Şubat 2022)

Aşağıda, Aralık 2021 sürümü ile Şubat 2022 güncellemesi arasında yapılan iyileştirmelerin bir listesi bulunmaktadır.

En son sürümü indirmek için İndirilenler web sayfasını ziyaret edin . Bu yazılımı yüklemek için yönetici olarak oturum açmanız gerekir.

Masaüstü Düzeninde Cümle Gezinme Tuş Vuruşlarında Yapılan Değişiklikler

JAWS Masaüstü klavye düzenini kullanırken, bir belgedeki sonraki veya önceki cümleyi okumak için artık ALT+NUM PAD PLUS veya ALT+NUM PAD MINUS tuşlarına basabilirsiniz. Bu , daha önce cümle gezintisi için kullanılan ALT+YUKARI veya ALT+AŞAĞI OK öğesinin belirli uygulamalar tarafından amaçlandığı şekilde çalışmasına olanak tanır. Örneğin, Teams’de ALT+YUKARI veya ALT+AŞAĞI OK kullanmak , açık sohbetler arasında hareket eder. Geçerli cümleyi okuma komutu ALT+NUM PAD 5 hala aynı.

Yeni Vocalizer Etkileyici Sesler ve Diller Artık Kullanılabilir

JAWS, ZoomText ve Fusion’daki Ses Ekle/Kaldır yardımcı programı artık 27 yeni ses ve 6 yeni dil sunuyor. Yeni diller şunları içerir:

 • Belçika Fransızcası – Aude
 • Farsça – Dariush
 • Malay – Amira
 • Slovence – Tina
 • Ukraynaca – Lesya
 • Vietnam – Linh

Mevcut diller için yeni sesler şunlardır:

 • Arapça – Meryem
 • Kantonca – Sin Ji
 • İngilizce İngiliz – Stephanie
 • İngilizce Amerika Birleşik Devletleri – Evan
 • İngilizce Amerika Birleşik Devletleri – Noelle
 • Hintçe – Kiyara
 • Japonca – Koharu
 • Japonca – Nozomi
 • Japonca – Seiji
 • Korece – Minsu
 • Korece – Nuri
 • Mandarin Çincesi – Bo Bo
 • Mandarin Çincesi – Lan Lan
 • Mandarin Çincesi – Lilian
 • Mandarin Çincesi – Lisheng
 • Mandarin Çincesi – Sha Sha
 • Mandarin Çincesi – Shan Shan
 • Mandarin Çincesi – Tao Tao
 • Mandarin Çincesi – Ting Ting
 • İspanyol Arjantinli – Isabela
 • İspanyol Kolomb – Ximena

Bu yeni sesler yalnızca 2022 veya üzeri sürümler için Ses Ekle/Kaldır yardımcı programında listelenecektir. Ürünlerimizin 2021 versiyonunda çalışan mevcut sesler kullanıma hazır olmaya devam edecektir. Windows’ta Program Ekle/Kaldır listesine bakarsanız, önceki Vocalizer Expressive seslerinin 2.2 sürümüyle listelendiğini, yeni seslerin ise 21 sürümüyle listelendiğini fark edeceksiniz. Yeni seslerden bazılarının bir “ML” içerdiğini unutmayın. adın bir parçası olarak açıklama. Bu Cerance tarafından yapılmıştır, ancak göz ardı edilebilir ve sesin nasıl duyulduğu üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Diğer Değişiklikler

 • Müşteri geri bildirimlerine yanıt olarak, artık yeni katmanlı komut INSERT+SPACEBAR ve ardından F4’ü kullanarak JAWS’ı veya füzyonu hızlı bir şekilde yeniden başlatabilirsiniz . JAWS veya Fusion’ı yeniden başlatmak için istediğiniz zaman “Hey Sharky, Programı Yeniden Başlat” gibi bir sesli komut da söyleyebilirsiniz.
 • Web seminerleri veya toplantılar sırasında uyarıları susturmak için Yakınlaştır’da ALT+WINDOWS+S tuşlarına basıldığında , artık yalnızca geçerli JAWS oturumu için sessiz kalıyorlar. JAWS’ı bir sonraki yeniden başlatışınızda, bir kez daha uyarılar alacaksınız. Yakınlaştırma uyarılarını kalıcı olarak kapatmak için Yakınlaştırmaya odaklanırken INSERT+V tuşlarına basarak Hızlı Ayarlar’ı açın ve ardından Uyarıları duyur seçeneğini değiştirin.
 • Windows Kaydet veya Dosya Aç iletişim kutusunda INSERT+TAB tuşlarına basıldığında artık geçerli dosya kaydetme konumu duyurulur.
 • Braille ekranınızın durum hücrelerinde saati göstermeyi seçerseniz, saati okumayı kolaylaştırmak için 7. ve 8. noktalar artık görüntülenmez.
 • İlk 2022 sürümünde sunulan Word belgelerinde ve Outlook mesajlarında iyileştirilmiş gezinmeye ek olarak, JAWS ve Fusion kullanıcıları artık Excel elektronik tablolarında gezinirken de iyileştirilmiş performans deneyimleyecektir.
 • Temel HTML görünümünü kullanarak Gmail’de bir ileti oluştururken, JAWS’ın OK tuşlarıyla gözden geçirirken sürekli olarak “mesaj gövdesi” dediği bildirilen bir sorun çözüldü.
 • Google Dokümanlar’da , Braille Desteği etkinken paragraflara göre gezinirken (CTRL+YUKARI OK veya CTRL+AŞAĞI OK ) JAWS’ın tabloları göstermemesi sorunu çözüldü.
 • Google Dokümanlar’ı Braille Desteği etkinken kullanırken, karaktere göre gezinirken JAWS’ın yeni bir satır göstermemesi sorunu çözüldü.
 • Google Dokümanlar’da ve Outlook’ta Word ve düzenlenebilir iletilerde, JAWS artık OK tuşlarıyla gezinirken bir tablo hücresinin tüm içeriğini okumaz. Örneğin, AŞAĞI OK kullanarak bir tabloda hareket ediyorsanız ve farklı bir hücreye geçerseniz, JAWS artık hücrenin tamamı yerine yalnızca odakla geçerli satırı okur. JAWS, tablo okuma komutlarını ( ALT+CTRL+OK tuşları) kullanırken yalnızca tüm hücreyi okur .
 • Belirli web tabanlı uygulamalarda diyaloglarda gezinirken, JAWS’ın bazen mevcut kontrol için etiket yerine diyalog başlığını okuması sorunu çözüldü.
 • JAWS’ın web sayfalarında bir işlemin gerçekleştiğini ancak belirli bir ilerleme süresinin mevcut olmadığını gösteren belirsiz ilerleme çubuklarını düzgün bir şekilde göstermemesi sorunu çözüldü.
 • Bağlantılar Listesindeki ( INSERT+F7 ) belirli öğelere geçmek için ilk harfli gezinmeyi kullanmanın bazı durumlarda beklendiği gibi çalışmamasına neden olan bir sorun çözüldü.
 • Windows 11 Başlat menüsünün Arama alanına odaklanılırken ALT+TAB tuşlarına basıldığında JAWS’ın beklenmedik şekilde kapanmasına neden olan bildirilen bir sorun çözüldü .
 • Orbit Research’ten Orbit Reader 40 braille ekranı için destek eklendi.
 • Mouse Echo kullanırken, JAWS ve Fusion artık fareyi Masaüstünde hareket ettirirken boşlukları duyurmaz ve yalnızca siz ona hareket ettikçe her bir simgeyi duyurur. Ek olarak, JAWS ve Fusion, fare bir iletişim kutusundaki veya şeritteki bir kontrol gibi bir öğeye ilk kez hareket ettiğinde konuşacak olsa da, Mouse Echo, siz geçerli öğeden farklı bir öğeye geçene kadar artık sessiz kalır.
 • Windows’un belirli cihazlara yüklenen ve sınıfta kullanılması amaçlanan basitleştirilmiş bir sürümü olan Windows 11 SE için iyileştirilmiş destek.
 • JAWS’ın İtalyanca sürümüyle ilgili, Odak gibi bir braille ekranından girilen belirli tuş vuruşlarının yanlış bir şekilde İngilizce tuş vuruşları olarak ele alındığı sorunlar giderildi.
 • Birkaç dil için birçok emoji adı güncellendi ve yenileri eklendi.

JAWS 2022.2112.24’teki Geliştirmeler (Aralık 2021)

Aşağıda, Kasım 2021 sürümü ile Aralık 2021 güncellemesi arasında yapılan iyileştirmelerin bir listesi bulunmaktadır.

Saati Braille Ekranınızda Gösterin

Durum hücreleri sunan bir braille ekranı kullanıyorsanız, JAWS ve Fusion artık braille ekranınızın durum hücrelerinde sistem saatinden saati gösterebilir. Hatta 12 veya 24 saat arasında seçim yapabilir, saat ve dakika veya dakika ve saniye görüntüleyebilirsiniz ve saat otomatik olarak güncellenecektir. Braille ekranında çalışan bir saate sahip olmak, bir sunum yaparken veya belirli bir zamana gelene kadar konuşmanız gerektiğinde yardımcı olabilir ve böylece, ekrandaki saate bakan bir kullanıcıya benzer şekilde saati hızlı bir şekilde kontrol etmenizi sağlar.

Durum hücrelerinde saat görüntüsünü açmak veya kapatmak için INSERT+SHIFT+F12 tuşlarına basın veya bir Focus braille ekranı kullanıyorsanız, SOL ÜST KARAKTER+SAĞ ÜST KARŞI+DOTS 1-2-3 tuşlarına basın . Bu özelliği değiştirmek için Ayarlar Merkezi’ndeki Durum hücrelerinde zamanı göster onay kutusunu da kullanabilirsiniz. Durum hücreleriniz devre dışıysa, bu özelliği açmak, siz kapatana kadar onları geçici olarak etkinleştirir. Saat göstergesinin açılması veya kapatılması tüm uygulamaları etkiler.

Saatin nasıl görüntüleneceğini değiştirmek için Ayarlar Merkezi’ni açın, “saat”i arayın ve aşağıdaki seçenekleri kullanın:

 • Saati 24 saat veya 12 saat kullanarak görüntülemek için 24 Saat Biçimi onay kutusunu seçin veya temizleyin. İngilizce için varsayılan, 12 saatlik süreyi göstermektir, ancak bu, etkin JAWS diline bağlı olarak değişebilir.
 • Saat görüntüsünü saat ve dakika veya dakika ve saniye arasında değiştirmek için Radyo düğmelerinin Saat Biçimi grubunu kullanın. Varsayılan saat ve dakikadır.

Her iki ayar da belirli uygulamalar için yapılandırılabilir. Örneğin, bir uygulamada saat biçimini dakika ve saniye olarak değiştirmek, diğer her yerde saat ve dakika olarak bırakmak isteyebilirsiniz.

Saati sürekli olarak göstermemeyi tercih ederseniz, çoğu ekranda durum hücreleri alanı üzerinde bir İmleç Yönlendiriciye basmak , zamanı kısa bir süre için bir flaş mesaj olarak gösterecek ve ardından o anda görüntülenen şeye geri dönecektir. Alternatif olarak, saat şu anda gösteriliyorsa, bir durum hücresi üzerinde bir İmleç Yönlendiriciye basmak , normalde görüntülenecek olanın kısa bir süre için bir flaş mesaj olarak gösterilmesine neden olur.

Not: Belirli braille ekranlarında, imleç yönlendiricileri ve durum hücreleri, bu özelliğin o ekranda tamamen çalışmasını etkileyebilecek benzersiz bir işleve sahip olabilir.

Diğer Değişiklikler

 • Bir arama veya toplantıda JAWS konuşmasını ve sesini ayırmanın faydalı olduğu Teams, Zoom veya Skype’ı başlatırken, JAWS veya Fusion artık Sound Splitter özelliğini kullanma hakkında hızlı bir ipucu sunan bir iletişim kutusu görüntüler. Bu iletişim kutusunda, gelecekte bu hatırlatıcıyı görmemek için seçebileceğiniz bir onay kutusu vardır.
 • JAWS konuşurken diğer programların sesini azaltan Audio Ducking özelliği, JAWS Sound Splitter kullanılarak sol veya sağ hoparlöre yönlendirildiyse artık kullanılamaz.
 • Bir e-posta mesajındaki veya web sayfasındaki emin olmadığınız bir bağlantıya odaklandıysanız, bağlantının nereye gittiğini hızlıca öğrenmek için artık “Hey Sharky, Bana Adresi Söyle” gibi bir komut söyleyebilirsiniz.
 • INSERT+PAGE DOWN tuşlarına basıldığında bir belgede JAWS’ın kelime sayısı durumunu göstermediği, Word’de bildirilen bir sorun giderildi .
 • JAWS’ın Windows 11’de Pano Geçmişini ( WINDOWS+V ) veya Emoji panelini ( WINDOWS+PERIOD ) okumadığı bildirilen sorunlar giderildi.
 • Google E-Tablolar’da, tablo gezinme komutlarını ( ALT+CTRL+OK tuşları) kullanırken JAWS’ın mevcut hücreyle birlikte önceki hücreyi de duyurması sorunu çözüldü .
 • Kime veya CC gibi mesaj başlığı alanlarına yazarken otomatik tamamlama listesi açıldığında veya kapandığında duyulan sesleri değiştirmek için Outlook 365 için yeni bir Hızlı Ayarlar seçeneği eklendi.
 • Citrix’te JAWS kullanırken, Excel elektronik tablolarında gezinirken performansı artırdı ve Uzun belgelerde Tümünü Say’ın düzgün çalışmamasına ilişkin bir sorun çözüldü.
 • JAWS artık seçili bir metin bloğunda DELETE tuşuna basıldığında “seçim silindi” diyor .
 • Word’de bir satırı sildikten sonra, JAWS’ın gezinirken her satırın yalnızca ilk harfini okuyacağı bildirilen bir sorun çözüldü.
 • Firefox’ta, JAWS’ın bir radyo düğmesi grubuna sekme yaparken fazladan bir öğeyi duyurduğu bir sorun çözüldü.
 • Boş bir oturum açma parolası alanında GERİ AL tuşuna basıldığında JAWS’ın “yıldız” demeye devam etmesi sorunu giderildi .
 • Word’e veya Outlook mesajına İngilizce dışında bir dilde metin girerken, JAWS’ın sözcükler arasında boşluk yokmuş gibi okumasına neden olan bir sorunu ele aldı. Bu, birkaç uluslararası dilde gözlemlendi.
 • Chrome’da bir bağlantıyı yeni bir sekmede açmak için CTRL+ENTER tuşlarına bastığınızda ve ardından bu bağlantıya geçmek için CTRL+TAB’ı kullandığınızda , JAWS’ın odaklanan yeni sayfa yerine önceki sayfayı okumaya devam etmesi sorunu çözüldü.
 • Google Sohbet’te, Sohbet düzenleme alanında sohbet geçmişinden en son mesajı görüntülemek için CTRL+YUKARI OK tuşlarına basabilme özelliği eklendi . Bu işlev, yakında Google Chat’te yapılacak bir güncellemede kullanılabilecektir.
 • JAWS ve Fusion kullanıcıları artık Windows Terminal/PowerShell’e sınırlı erişime sahip olacak. Aralık güncellemesinde bunların bir kısmı şu anda çalışıyor ve gelecek sürümlerle bunun için desteği genişletmeye ve iyileştirmeye devam edeceğiz.

JAWS 2022.110.60’taki Geliştirmeler (Kasım 2021)

Aşağıda, ilk 2022 sürümü ile Kasım 2021 güncellemesi arasında yapılan iyileştirmelerin bir listesi bulunmaktadır.

 • Windows 10 güncellemesinde (9 Kasım 2021) yazılımımızı güncellemeye çalışan müşteriler için yükleme sorunlarına neden olan bir sorun keşfedildi. Bu sorunu çözmek için Güncellemeleri Kontrol Et’i kullanarak en son Freedom Scientific güncellemesini yükleyin veya yazılımımızın tam sürümünü indirip yükleyin.
 • İngilizce olmayan sürümleri kullanan birçok müşteri için sürüm 2021 veya 2020’den 2022’ye Otomatik Geçişin başarısız olmasına neden olan bir sorun çözüldü.

  Jaws İçin GETEM Sesli Kütüphaneden kitap arama ve dinleme (Detay için tıklayınız)

  Döviz Kur Bilgileri

Jaws araştır merkezine eklediğimiz Döviz Kur Bilgileri ile, diğer devletlerin para birimlerinin Türk Lirası karşılıklarını anlık olarak öğrenebilirsiniz. Jaws araştır merkezi listesinde ilgili seçeneği bulup Enter’a bastığınızda, her ülke/parabirimi bilgileri, başlıklar halinde listelenecektir. Standart okuma tuşlarını kullanarak, para birimlerinin alış ve satış değerlerini okuyabilirsiniz.

  Süperlig Puan Cetveli

Jaws araştır merkezine eklediğimiz Süperlig seçeneğinden, Futbol takımlarının anlık puan durum tablosuna erişebilirsiniz. Araştır merkezi listesinde bu seçeneği seçtiğinizde, tüm takımların puan durumu tablo olarak görüntülenecektir. Standart tablo dolaşım tuşları veya tablo dolaşım kipinde, bu sayfada dolaşabilir ve takımların ayrıntılı bilgilerini okuyabilirsiniz.

  Yerel Haber Kaynakları:

Ülkemizde yayın yapan Bazı ulusal gazeteleri, TV kanallarını ve bazı haber sitelerini okuyabileceğiniz kaynakları JAWS araştır merkezine ekledik. Araştır merkezi listesinde ilgili yayınlara bulabilir, Enter tuşuna basarak da seçtiğiniz yayının güncel içeriğine erişebilirsiniz.

  Türkçe MathMl Desteği:

JAWS 2019 Türkçe sürümünde, mevcut MathMl özelliği tam olarak Türkçe’ye lokalize edildi. Böylece, Jaws 2019 ile MathMl formatında hazırlanmış matematik içeriklerini artık Türkçe okuyabileceksiniz.

    Açıklama:

JAWS 2019 Türkçe sürüme eklediğimiz bu yerel özelliklerin dışında, Office uygulamaları, Windows’un Wordpad, Not Defteri, Hesap Makinesi, Media Player, Web Tarayıcıları vb. varsayılan uygulamaları, Skype, winamp, Google Chrome, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird gibi üçüncü taraf uygulamalar için mevcut Türkçe çevirilerde düzeltmeler yapılmış ya da çevrilmemiş dizeler için yeni çeviriler tamamlanmıştır. Ayrıca JAWS uygulaması arayüz çevirileri ve bildirim mesajları çevirilerinde test grubumuz tarafından tespit edilen düzeltmeler uygulanmış olup; çevirisi yapılmamış yeni çevirilerin eklenmesi sağlanmıştır. Freedom Scientific’in Türkiye’de tek yetkili Distrabitörü olarak, JAWS 2019’da yaptığımız Türkçe lokalizasyon çalışmalarımızı geliştiricilerimiz ile paylaşıyoruz. Böylece, önümüzdeki aylarda yayınlanacak JAWS sürümlerine Türkçe dilini doğrudan dahil ettirmiş olacağız. Bu çalışmalar tamamlandığında, Jaws sürümleri Freedom Scientific tarafından yayınlandığında, eş zamanlı olarak JAWS’u Türkçe olarak yükleyebilmek veya güncelleştirebilmek mümkün olacaktır. Tüm lokalizasyon çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen Jaws Türkçe Beta grubundaki arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

    Ön Yetkilendirme:

Ön yetkilendirme özelliği ile jaws 2019 artık daha hızlı başlatılıyor. Önceki sürümlerde JAWS, uygun yetki olup olmadığı saptanana kadar tam olarak başlatılmıyordu. Çünkü ağ lisansının saptanma süreci JAWS’un konuşmaya başlamasını geciktiriyordu. Bu süreyi doğrudan hızlandırmak mümkün olmamakla birlikte, yetkilendirme işlemi artık başlangıçta eş zamanlı olarak tamamlanacaktır. Bu geçici yetkilendirme, oturum açma ekranında olduğu gibi sınırlı işlevsellik sağlayan yeni bir “ön yetki” süresidir. Bu özellik sayesinde, başlangıçta yetkilendirme saptanırken JAWS konuşmalı ve braille ile birlikte kısa bir süre içinde başlamış olur. Yetkilendirmenin saptanması tamamlandığında, sahip olduğunuz JAWS lisansı özelliklerine dayalı çalışmaya devam eder.

    Office Yapılandırma Dosyalarının Ayrılması:

JAWS 2019’da Word, Outlook ve Excel için Microsoft Office desteği, kullanmakta olduğunuz Office sürümüne bağlı olarak farklı yapılandırma dosyası kümelerine ayrılmıştır. Bu, hala daha eski Office sürümlerini kullanan kullanıcılar için, JAWS işlevselliğini bozma riski olmadan önceki Office sürümleri için de ileriye dönük iyileştirmelerde bulunabilmemizı kolaylaştırır. Windows 10’da Office 2016 veya Office 365 sürümlerini kullanıyorsanız ve yapı numarası 10400 veya üzeri ise Word, Outlook ve Excel için yeni oluşturulan Office yapılandırmaları yüklenecektir. Daha önceki Office sürümlerini kullanıyorsanız JAWS; Word Classic, Outlook Classic veya Excel Classic yapılandırmalarını yükleyecektir.  Kullandığınız Office’in sürümünü ve yapı numarasını öğrenmek için, CTRL + INSERT + V tuşlarına basın. Bu kısayol, Office’in perakende veya abonelik sürümünü çalıştırıp çalıştırmadığınızı da gösterir. Hangi JAWS ayarlarının yüklendiğini öğrenmek için, INSERT + Q tuşlarına basın.

Not: Windows 7’de, JAWS, kullanılan Office sürümünden bağımsız olarak her zaman klasik yapılandırma dosyalarını kullanır.

    Office 365 İçin Geliştirilmiş Özellikler:

Office365 ile önceki sürüm office yapılandırma dosyaları birbirinden ayrıldığından, Microsoft tarafından sağlanan UIA işlevinden daha fazla yararlanabiliyoruz. Bunun sonucu olarak, Kullanıcılar Office 365 sürümünde; Word, Excel ve Outlook uygulamalarını kullanırken performans ve sonuç alma noktasında büyük bir iyileşme olduğunu farkedeceklerdir.

Farkedilecek başlıca performans iyileştirmeleri şunlardır:

Word’de dipnot, son not, açıklama, tablo vb. Gibi pek çok işaretleme içeren büyük belgelerde gezinme.

Excel’de veri ve formülleri düzenleme.

Outlook’ta büyük mesaj klasörlerinde gezinme.

Durum hücreli bir braille ekran kullanıyorsanız, metin ortalandığında veya sağa yaslandığında, ilk iki hücrede “cj” veya “rj” harfleri gösterilerek metnin ortalandığını veya sağa hizalandığı belirtilecektir.

    Word 365’te Yazım Hatalarının Bildirimi:

JAWS, 1998’de Microsoft Word’de Yazım hatası saptamasını başlatan ilk ekran okuyucuydu. Bu özellik, belgede dolaşılırken imlecin altında bir yazım hatası veya dil bilgisi hatası olup olmadığını saptıyordu. Ayrıca, mevcut satırdaki hata miktarını da bildiriyordu. Saptanan hatalar ayrıca Braille’de de 7. ve 8. noktalarla gösteriliyordu. Ancak, hataları sayma ve bunları braille olarak gösterme yeteneği belgede gezinme performansını olumsuz yönde etkilediğinden varsayılan olarak kapatıldı.

JAWS 2019’daki bu özelliğe yapılan iyileştirmeler sayesinde, önceki işlevselliklerin de ötesinde aşağıdaki özellikler dahil edilmiştir:

Metin yazarken yanlış  yazılmış bir sözcük saptanması halinde, boşluk tuşuna bastığınızda sesli bir uyarı duyarsınız.

Bir sözcüğü yanlış yazdıktan sonra boşluk tuşuna basıldığında duyulan sesli uyarı sesini  açıp / kapamak için, Word’den veya Outlook’tan seri Ayarlar’ı açmak için (INSERT + V) tuşlarına basın.  Seri ayarlarda düzenleme seçenekleri grubunda “Yanlış yazılan sözcükler için sesli yazım denetimi” onay kutusunu işaretleyin veya işaretini kaldırın. Bu seçenek, office 365’ın yapı 16.0.10400’den  daha yüksek sürümleri ile kullanılabilir.

    Word ve Outlook’ta Geliştirilmiş Otomatik Düzeltme Saptaması:

Office 365 sürümlerinde, yapı 16.0.10400 ve sonraki güncelleştirmelerden sonra UIA desteğindeki gelişmelerle, JAWS ile Word belgelerini düzenlerken veya Outlook’ta e-posta oluştururken otomatik düzeltme olduğunda hemen bildirilecektir. Varsayılan olarak, bir word belgesinnde veya e-posta gövdesinde yazarken boşluk tuşuna basıldığında bir sözcükte otomatik düzeltme olursa, JAWS bir pop sesi çalacaktır. Ayrıca, konuşmanın kesilmemesi için yazmayı bıraktığınızda, JAWS “Otomatik Düzeltme” bildirimini yapacaktır ve ardından düzeltilmiş sözcüğü okuyacaktır. Bir belgede dolaşırken, Word tarafından geçerli metinde bir otomatik düzeltme  yapılırsa da, jaws tarafından bildirilecektir. Yapılan Düzeltmeyi geri almak,  geçerli sözcük için otomatik düzeltmeyi önlemek ya da Otomatik Düzeltme seçeneklerini yapılandırabilmeinizi sağlayan seçenekler içerik menüsünü açmak için ALT + Shift + F10 tuşlarına basabilirsiniz. Örneğin, JAWS size az önce yazdığınız bir sözcüğün düzeltildiğini bildirdiğinde, siz sözcüğü ilk yazdığınız şekilde kullanmayı istiyorsanız, düzeltmeyi geri almak için, ALT + Shift + F10 tuşlarına bastıktan sonra içerik menüsünden  “Geri değiştir” seçeneğini seçebilirsiniz.

Not: Outlook’ta yeni bir ileti gövdesine yazarken, metinde Otomatik Düzeltme olduğunda jaws bildirir ancak, Otomatik Düzeltme seçeneklerini değiştirmek için içerik menüsüne yalnızca bir fare kullanılarak erişilebilir. Microsoft şu anda yalnızca ALT + Shift + F10 tuşlarının kullanımına yanlızca Word’de izin vermektedir.

Boşluk tuşuna bastığınızda metinde otomatik düzeltme olduğunda bilgilendirilmek istemiyorsanız, Word’de seri Ayarlar’ı açmak için (INSERT + V) tuşlarına basın ve “Otomatik Düzeltin Saptanması” seçeneğini kapatın. Bunun, yanlış yazılmış bir sözcüğü belirtmek için duyulan sesli uyarı sesini de kapatacağını unutmayın.

    Word 365’te Belgelerde Ortak Yazma Desteği:

Paylaşılan bir belge birden fazla kullanıcı tarafından açılırsa, JAWS artık aşağıdakileri destekler:

Bir bildirim mesajı ile belgenin kim tarafından açıldığını bildirilir.

Bir başka ortak yazar, JAWS kullanıcısı ile aynı satıra geldiğinde, aynı satırın kim tarafından düzenlendiği bildirilir. Geçerli satırı okumak için INSERT + Yukarı Yön tuşlarına basıldığında, o satırın kim tarafından okunduğu veya düzenlendiği de bildirilir.

Bir başka ortak yazar,  bulunduğunuz satırı düzenlemeye başladığında, metnin düzenleme için kilitlendiği bildirilir. INSERT + Yukarı Yön tuşlarına basarsanız “Düzenleme kilitli” ifadesini duyarsınız. Ayrıca yazmaya başladığınızda da satırın kilitlendiği konusunda uyarılırsınız.

    Google Dokümanlar’da Seri Dolaşım Tuşları Desteği:

Google Dokümanlar, kullanıcıların belgeler içerisinde daha verimli dolaşmalarına yardımcı olmak amacıyla çeşitli kısayol tuşları sunar. Ancak, bu tuşların kullanıcılar tarafından keşfedilmesi ve kullanılması meşakkatlidir. Örneğin, bir sonraki başlığa gitmek için ALT + CTRL + N ve ardından ALT + CTRL + H tuşlarına basılması gereklidir. Bazı kullanıcılar için bu şekilde birden fazla kısayol tuşuna defalarca basmak zor veya pratik değildir.

Jaws ile belge dolaşımını iyileştirmek için, artık seri dolaşım tuşları katmanını etkinleştirmek için INSERT + boşluk ve ardından Google Dokümanlar’da Q tuşuna basabilirsiniz. Bunun doğru çalışabilmesi için Braille desteğinin Google Dokümanlar’da da etkinleştirilmesi gerekir. Braille desteği etkin değilse, Erişilebilirlik menüsü için ALT + Shift + A tuşlarına bastıktan sonra, Ayarlar alt menüsünü açın ve Braille Desteğini Etkinleştir seçeneği üzerinde ENTER tuşuna basın. Seri dolaşım tuşları katmanı etkinken, aşağıdaki dolaşım tuşlarını kullanabilirsiniz:

Bir sonraki veya bir önceki başlığa gitme: H harfi veya Shift + H harfi

Bir sonraki veya bir önceki listeye gitme: L harfi veya Shift + L harfi

Bir sonraki veya bir önceki tabloya gitme: T harfi veya Shift + T harfi

Bir sonraki veya önceki yazım hatasına gitme: M harfi veya Shift + M harfi

Seri dolaşım tuşları katmanı yardımını görüntüleme: Shift + Nokta işareti

Bu katman etkinken, metinde dolaşmak için yön tuşlarını kullanmaya devam edebilirsiniz. Örneğin, bir başlığa gitmek için INSERT + Boşluk tuşu, Q, H tuşlarına bastıktan sonra, birkaç satır okumak için AŞAĞI Yön tuşuna ve ardından INSERT + Boşluk, Q tuşuna tekrar basmadan bir sonraki başlığa gitmek için H tuşuna basabilirsiniz. Bu katman, Escape veya yukarıda belirtilen desteklenen dolaşım tuşları dışında bir tuşa basılana kadar etkin kalır.

    Vocalizer Expressive V2 Seslerini Ekle / Kaldır:

JAWS, ZoomText ve Fusion’ın son sürümlerinde bulunan bu yeni yardımcı uygulama ile, Freedom Scientific uygulamalarının hepsi tarafından kullanılan Vocalizer Expressive 2 seslerini sorunsuz bir şekilde yükleyebilirsiniz. Bu, web sayfamızdan Vocalizer Expressive 2 sesleri için yükleme paketlerini indirip kurma gereksinimini ortadan kaldırarak, tüm diller için Vocalizer Expressive seslerini yükleme sürecini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, bir uygulama için sesler yüklendiğinde, diğer uygulamalar için bunları tekrar yüklemenize gerek olmayacaktır.

Vocalizer Expressive 2 seslerini eklemek veya kaldırmak için JAWS ana penceresinden sırasıyla Seçenekler menüsünü, Sesler alt menüsünü ve Ses Ekle / Kaldır seçeneğini seçin.

Açılan  iletişim kutusu aşağıdaki denetimleri ve işlevleri  içerir:

Vocalizer Expressive 2 tarafından desteklenen dillerin listesi.

Seçilen dil için yüklenebilir Premium seslerin listesi.

Ses listesinden birden fazla ses seçebilme ve yükleyebilme özelliği.

Ses listesinde dolaşırken, bir sesin daha önceden yüklenip yüklenmediğinin belirtilmesi.

Ses listesinde bir sesi yüklemek için seçmeden önce, o anda üstünde bulunduğunuz sesin bir örneğini dinlemek için Alt + Ç tuşlarına basabilir ya da Örnek Çal düğmesini seçebilirsiniz.

Bir veya daha fazla yüklenmiş sesi kaldırma seçeneği.

Tüm sesleri kaldırma seçeneği.

Yalnızca, daha önce yüklenmiş kompakt (sıkıştırılmış) sesleri kaldırma seçeneği.

Not: Halen kullanılmakta olan bir sesi kaldırırsanız, JAWS veya bilgisayarı yeniden başlatana kadar JAWS bu sesi kullanarak konuşmaya devam edecektir. JAWS yeniden başlatıldığında, bir sonraki ses profili varsayılan olarak kullanılacak veya başka bir Vocalizer Expressive sesi yoksa, Eloquence varsayılan ses profili kullanılacaktır.

Premium bir ses yüklendiğinde, otomatik olarak her bir ses için, ses ayarları iletişim kutusundan özelleştirilebilir yeni profil oluşturulur. Bir Ses Profili Seç iletişim kutusunu açmak için CTRL + INSERT + S tuşlarına basarak, kullanmak istediğiniz sesin ilk harfine ve sonra da ENTER tuşuna basarak tüm yeni sesler arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Daha önceden kompakt (sıkıştırılmış) ses paketlerinin kurulmuş olduğu saptanırsa, tüm kompakt sesleri tek seferde kaldırma seçeneği de bulunur. Bu, özellikle  Jaws, Fusion ve ZoomText 2018 uygulamaları ile birlikte otomatik olarak yüklenen onlarca ses paketlerini topluca kaldırmak için kullanılabilir. Tüm bu seslere ve dillere ihtiyacınız yoksa, bu tüm kompakt seslerin bir seferde kaldırılmasını sağlayacaktır.

    Karakter Karakter Dolaşımda Harflerin Fonetik Olarak Seslendirilmesi:

Karakter karakter dolaşılırken, bir harfin üzerinde kısa bir süre beklenirse, JAWS artık odaklanılmış harfin fonetik kodlamasını seslendirmektedir. Bu, ek bir tuşa basmaya gerek kalmadan,  harflerin fonetik kodlamasını hemen duymanızı sağlar.

Varsayılan olarak karakterlerin fonetik kodlaması, üzerinde bir buçuk saniye bekledikten sonra JAWS tarafından seslendirilmektedir. JAWS’ın fonetik kodlamayı seslendirmesinden önce beklenilecek süreyi değiştirmek veya bu özelliği tamamen kapatmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

Ayar Merkezi’ni açmak için INSERT + 6 tuşlarına basın.

Değişikliklerin yalnızca bir uygulamaya özel uygulanmasını istiyorsanız, ilgili uygulamanın adını Uygulama listesinden seçin. Eğer, varsayılan ayar dosyasını açarak değişiklikleri genele uygulamak istiyorsanız, CTRL + Shift + D tuşlarına basın.

Ayar merkezi arama kutusuna “Fonetik” yazıp Tab tuşuna basın.

“Karakterler üzerinde gezinirken beklediğinizde, harfler fonetik olarak kodlanır” seçeneğine gitmek için AŞAĞI Yön tuşuna basın, sonra  mevcut ayarı değiştirmek için Boşluk tuşuna basın.

Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek ve Ayar Merkezi’nden çıkmak için Tamam düğmesini seçin.

    Onay İstemeden Jaws’tan Çıkış:

INSERT + F4 tuşlarına basılması dahil olmak üzere, JAWS’dan çıkmak için yapılacak eylemlerden herhangi birini gerçekleştirdiğinizde, JAWS’den çıkmak istediğinizden emin olup olmadığınızı soran bir iletişim kutusu görüntülenir. Bu iletişim kutusunda çıkmak için ENTER, iptal etmek için ESC tuşuna basabilirsiniz. JAWS 2019’da, artık bu iletişim kutusunu devre dışı bırakarak JAWS’u doğrudan kapatabilmenizi sağlayan yeni bir özellik eklenmiştir. Çıkış istemini devre dışı bırakmak için, JAWS Seçenekler menüsünde bulunan Temel Ayarlar iletişim kutusunu açın ve “JAWS’tan Çıkarken Onay İste” onay kutusunun işaretini kaldırın.

    Windows 10 sürüm 1803 ve daha üstü için Ses Zayıflaması Desteği:

JAWS ses zayıflaması özelliği artık Windows 10 Spring 2018 Creators güncellemesinde (sürüm 1803) ve üzeri sürümlerde desteklenmektedir. Bu özellik ile Jaws konuşurken diğer uygulamaların sesi otomatik olarak kısılır. Örneğin, Jaws ile çalışırken aynı zamanda da arka planda bir müzik dinliyorsanız, müzik sesinin jaws konuşurken otomatik olarak kısılması için ses zayıflaması özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Böylece Jaws konuşurken diğer seslerin kısılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu özelliği etkinleştirmek için sırasıyla:

INSERT + 6 ile ayar merkezini açın.

Ayarların genele uygulanması için CTRL + SHIFT + D tuşlarına basın.

Arama kutusuna “ses zayıflaması” yazıp TAB tuşuna basın.

“Ses zayıflaması kullanarak Jaws konuşurken diğer sesleri kıs” onay kutusunu işaretleyin ve tamam düğmesini seçin.

Bu şekilde ses zayıflamasını etkinleştirmiş olursunuz. Ayrıca, INSERT + Boşluk tuşu ve D harfine basarak da ses zayıflamasını hızlıca açıp kapatabilirsiniz.

    Tab Tuşu Artık Yinelenmeyecek:

Yazarken yineleme özelliğini açık olarak kullanan kullanıcılar, Tab tuşuna bastıklarında “Tab” seslendirmesini artık duymayacaklar. Bu, uygulamalar arasında geçiş yaparken sürekli olarak “ALT + TAB” seslendirmesini duymayacağınız ya da web sayfaları ve iletişim kutularındaki denetimler arasında dolaşırken her zaman “TAB” seslendirmesini duymayacağınız anlamına gelir. Tab tuşuna basıldığında “TAB” seslendirmesini duymak isteyen veya Escape, Boşluk, Enter gibi diğer tuşlar için yineleme ayarlarını değiştirmek isteyen kullanıcılar; İnsert+6 ile ayar merkezini açıp, CTRL+Shift+D ile Varsayılan ayarları etkinleştirdikten sonra arama kutusuna “Tuş etiketlerini yönet” yazarak erişecekleri seçenekten gerekli değişiklikleri yapabilirler.

    Yazım Alanlarında Çok Satırlı Durumun Bildirimi:

JAWS 2019, artık imlecin çok satırlı bir yazım alanına odaklandığını bildirebilmektedir. Bu bildirimi etkinleştirmek için, Ayar Merkezi’ndeki Çeşitli grubunda bulunan yeni “Çok satırlı yazım alanlarını bildir” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

    1. Derece Kısaltmalı braille Girişi Desteği:

JAWS artık birden fazla braille çıktısı sunan diller için, 1. derece kısaltmalı braille girişini destekliyor. Örneğin, Braille \ Genel \ Çeviri grubunu ayar merkezinde açar ve çıkış seçeneğini “Türkçe 1. Derece Kısaltmalı” olarak ayarlarsanız, giriş için bilgisayar braille veya 1. derece türkçe kısaltmalı Braille seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

    Skype

Skype artık Windows 10’da üç seçenek sunuyor.

Şuan için JAWS ile en iyi çalışan Skype sürümü, 7 Classic’tir. Ancak, Skype Classic desteğinin 2018’in Kasım ayı itibariyle sona erdiğini, bu nedenle güncelleme yapmanız gerekeceğini hatırlatmak isteriz. Daha fazla bilgi için Skype web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bunun yanısıra,  JAWS tarafından desteklenmeye başlanan yeni Masaüstü sürüm 8’i de indirip yükleyebilirsiniz. Skype Sürüm 8 kullanımına ilişkin aşağıdaki ayrıntılara bakınız.

Ayrıca, Microsoft Mağazasından Evrensel Skype sürümünüde yükleyebilirsiniz. Ancak, şu an için bu erişilebilir değildir ve en iyi erişilebilirlik desteği için Skype 8’i yüklemenizi öneririz.

Skype 8’i tercih eden Windows 10 kullanıcılarının,  “Windows için Skype” olarak adlandırılan sürümü yüklediklerinden emin olmaları gerekir. Önermediğimiz Evrensel Skype Uygulamasının, “Windows 10 için Skype” olarak adlandırıldığını unutmayın.

Skype 8 kullanıcılarımız için, bazı seçenekler Skype’ta bulunmadığından, JAWS’a dolaşımı kolaylaştıracak bazı ek kısayol tuşları ekledik.

Bu Kısayol Tuşları Şunlardır:

Sohbet giriş alanına git: CTRL + INSERT + E

Sohbet geçmişi listesine git: CTRL + INSERT + Y

Konuşma listesine git: CTRL + INSERT + N

Aktif görüşmeden ayrılma: CTRL + INSERT + B

Skype kullanırken, JAWS kısayol tuşları listesi için INSERT + W; Skype kısayol tuşları listesi için INSERT + H  tuşlarına basabilirsiniz.

Ayrıca Microsoft tarafından sunulan tüm Skype kısayol tuşları listesi için, Skype Kısayol Tuşları Web Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İpucu: Gelen bir aramayı cevaplamak üzere Skype’ı hızlı bir şekilde açmak için, Masaüstündeki Skype simgesine ALT + CTRL + S gibi bir kısayol tuşu atayabilirsiniz. Başka bir uygulamadayken gelen bir arama uyarısı alırsanız, Skype’ı açmak için atamış olduğunuz kısayol tuşlarına basıp, arayanın bilgilerini okumak için INSERT + YUKARI Yön veya INSERT + Tab tuşlarına basıp; ardından CTRL + Shift + P tuşlarına basarak çağrıyı yanıtlayabilir veya Tab tuşunu kullanarak Cevapla veya Reddet düğmelerini seçebilirsiniz.

    Freedom Scientific Ürünlerini Geliştirmemize Yardımcı Olun:

JAWS 2019’a; günlük işleriniz için uygulamayı kullanırken, oluşturulan anonim kullanım bilgilerini toplamamıza izin veren yeni bir özellik eklenmiştir. Bu veriler, sorunların daha kolay tespit edilip çözümlenmesinin yanı sıra, iyileştirmeler yapmaya devam etmemize yardımcı olmaktadır. Toplanan veriler; JAWS  ve işletim sistemi sürümünü, sistem dili ve bölgenizi, kullanılan sentezleyiciyi, braille ekranını ve kullanılan braille tablosu gibi çeşitli bilgileri içerir.

Anonim kullanım verilerini gönder seçeneğini seçerseniz, konuşulan veya braille ekranda gösterilen içerikler toplanmaz ve Freedom Scientific dışında hiçbir tarafla paylaşılmaz. Topladığımız veriler, yazılımımızın sahada nasıl kullanıldığını daha iyi anlamamıza yardımcı olur, böylece müşterilerimiz tarafından en çok kullanılan özellikleri daha hızlı geliştirebiliriz. Anonim kullanım verilerini gönder seçeneğini seçmezseniz, hiçbir kullanım verisi toplanmaz ve iletilmez.

Seçiminizi, aşağıdakileri yaparak istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz:

Ayar Merkezi’ni açmak için INSERT + 6 tuşlarına basın ve varsayılan ayarlar dosyasını etkinleştirmek için CTRL + Shift + D tuşlarına basın.

Ağaç görünümünde Çeşitli seçeneğine gidin ve grubu genişletmek için SAĞ Yön tuşuna basın.

“Anonim kullanım verilerini gönder” onay kutusunu işaretlemek veya işaretini kaldırmak için boşluk tuşuna basın.

Değişiklikleri kaydetmek ve Ayar Merkezi’ni kapatmak için Tamam düğmesini seçin.

Ayrıca, JAWS Yardım menüsünden de erişebileceğiniz, Başlangıç yardımcısı ile de, Anonim kullanım verilerini gönder seçeneği onay kututunu işaretleyebilir veya işaretini kaldırabilirsiniz.