Jaws Hızlı Başlangıç

JAWS ® WİNDOWS ®

Hızlı başlangıç ​​Kılavuzu

Freedom Scientific, Inc.

TARAFINDAN YAYINLANDI
Freedom Scientific

www.FreedomScientific.com

Bu belgedeki bilgiler önceden bildirilmeksizin değiştirilebilir. Bu yayının hiçbir bölümü, Freedom Scientific’in yazılı izni olmaksızın, herhangi bir amaçla, elektronik veya mekanik herhangi bir şekilde çoğaltılamaz veya iletilemez.

201 8 Freedom Scientific, Inc © Telif. Her hakkı saklıdır.

JAWS Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde Freedom Scientific, Inc.’in tescilli ticari markasıdır . Microsoft, WİNDOWS 10, WİNDOWS 8.1, WİNDOWS 7 ve WİNDOWS Server , Microsoft Corporation’ın ABD ve / veya diğer ülkelerdeki tescilli ticari markalarıdır.

Sentinel® SafeNet, Inc.’in tescilli ticari markasıdır.

 

İçindekiler

WİNDOWS için JAWS’a Hoş Geldiniz

Sistem gereksinimleri

JAWS’yi Yükleme

JAWS’ı etkinleştirme

Dongle Yetkilendirmesi

JAWS Ağ Kurulumu

JAWS Başlangıç ​​Sihirbazını Çalıştırma

Vocalizer Expressive Seslerini Kurmak

FSReader ve Eğitim Materyalleri

JAWS’yi Kururken Eğitim Malzemelerini Yükleme

Eğitim Materyallerini Daha Sonra Kurmak

FSReader’ı Başlatma ve Kullanma

JAWS güncelleme

Yardım almak

JAWS Eğitim Materyalleri

JAWS Yardım Sistemi

Her Nerede Olursanız olun Yardım Almak için Tuş Vuruşları

Teknik Destek

Yeni Kullanıcılar Buradan Başlayın

Ekranı ve Belgeleri Okuma

Başka  Okuma Komutları

İletişim Kutuları ile Çalışmak

İnternete Başlarken

Web Sayfaları ile Okuma ve Dolaşma

Hızlı ve Kolay Gezinme

Bilgi Listelerini Görüntüleme

Formlarda Dolaşım

Tuş vuruşları

Web Tarayıcısında Tuş Vuruşları

Genel

Sekmeli Tarama Hızlı Tuşları

Navigasyon Hızlı Tuşları

Formlar

Tablolar

Yer işaretçisi

Çerçeveler

Elementler

Masaüstü ve Dizüstü Tuşları

Metin Okuma

Bilgi

İmleç ve Fare

İletişim Kutuları

Yardım

Çeşitli

Çerçeveler

JAWS Tandem

Araştırma

OCR

Fare Yineleme

Dokunmatik İmleç

WİNDOWS tuş vuruşları

Genel

WİNDOWS ve Menüler

İletişim Kutuları

Metin Okuma

Metni Düzenlemek

WİNDOWS Gezgini

Dokunmalara Hareketleri

Dokunmatik Gezinme, Metin Okuma ve Konuşma Ayarları için Hareketler

Genel WİNDOWS ve JAWS Komutları için Hareketler

440 541 -001 Rev H

 

WİNDOWS için JAWS’a Hoş Geldiniz

Freedom Scientific, kör ve görme engelli bilgisayar kullanıcıları için bir dizi ekran okuma ve ekran büyütme yazılımı, not tutucu, braille ekran ve diğer cihazlar geliştirmiştir. Ürünlerimizle kullanıcılar web’e göz atmak, e- posta mesajlarını okumak veya yazmak , elektronik tablolarla çalışmak veya bir veritabanındaki bilgilere erişmek için tüm bilgi, eğitim ve işle ilgili uygulama dünyasına erişebilir. Yazılımımız dünyadaki kör ve görme engelli insanlar için tercih edilen bir üründür.

Freedom Scientific, kör insanlar tarafından kör insanlar tarafından geliştirilen yazılımla örnek teşkil etmektedir. Geliştiricilerimizin çoğu, teknik destek personeli ve satış temsilcileri ürünlerimizin kullanıcılarıdır. Yardımcı teknolojinin ön safında kalmaya ve kör ve düşük görüşlü topluluğa ek olarak kendi ilerlememizi sağlamaya kendini adamış bulunuyoruz.

JAWS, güçlü yardımcı program yöneticileri aracılığıyla genişletilmiş ürün özelleştirmesini içeren WİNDOWS için kapsamlı bir ekran okuma özelliği sunar.

Sistem gereksinimleri

JAWS için sistem gereksinimleri aşağıda listelenmiştir.

Şartname Minimum Gereksinim
İşletim sistemi WİNDOWS® 10, WİNDOWS 8.1, WİNDOWS 7 Service Pack 1 , WİNDOWS Server® 201 6 ,WİNDOWS Server 2012 ve WİNDOWS Server 2008
İşlemci hızı Minimum 1,5 GHz işlemci
Bellek (RAM) 4 GB önerilir (64 bit) veya 2 GB önerilir (32 bit
Gerekli sabit disk alanı Yükleme sırasında 1,6 GB gerekir
Seslendiricinin ifade edilmesi için ses başına 20 MB – 690 MB gerekir. Anlatım sesleri (dosya boyutları yüklü olan sese bağlı olarak değişir)
Video 16 bit renkli en az 800 x 600 ekran çözünürlüğü olan bir ekran bağdaştırıcısı (32 bit renkle 1024 x 768 ekran çözünürlüğü önerilir)
Ses WİNDOWS uyumlu ses kartı (konuşma için)

WİNDOWS XP ve WİNDOWS Vista kurulumları için gerekli olan eski JAWS sürümleri , Freedom Scientific website’den hala edinilebilir .

JAWS’yi Yükleme

Not:               JAWS’yi yüklemek için yönetici ayrıcalıklarına sahip bir hesapta oturum açmanız gerekir.

 1. Program DVD’nizi yerleştirin .Freedom Scientific Ürün Ayarları iletişim kutusu açıldığında JAWS Screen Okuyucu düğmesine seçmek için basın. Kurulum düğmesini seçmek için tekrar ENTER’e basın .
 2. JAWS kurulum programı başlar.Yükleme işleminin ekranınızda göründüğü şekliyle konuştuğunu duyacaksınız. JAWS kurulumunu tamamlamak için bu talimatları izleyin.
 3. Yükleme tamamlandıktan sonra, JAWS’yi kullanmadan önce bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.
 4. Bu yeni bir JAWS kurulumu ise, bir sonraki adım aktivasyon sürecini tamamlamaktır.Aksi takdirde, JAWS Başlangıç ​​Sihirbazı açılır. Temel eğitim materyallerini kurmak ve temel JAWS parametrelerini yapılandırmak için kullanın.

JAWS’ı etkinleştirme

İnternet License Manager, bir İnternet bağlantısı kullanarak JAWS’ı etkinleştirmenizi sağlar. JAWS’yi başlattığınızda aktivasyon süreci otomatik olarak başlar.

Not:               İnternet bağlantınız yoksa, JAWS’ı telefon, faks veya İnternet erişimi olan bir bilgisayardan www.fsactivate.com adresini ziyaret ederek etkinleştirebilirsiniz . Bu seçenekler hakkında daha fazla bilgi için aktivasyon işlemi başladığında Etkinleştirme Yardımı’nı seçin .Ya da Braille Teknik Şirketiyle iletişime geçin.

İnternet’i kullanarak JAWS’yi etkinleştirmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Etkinleştirme iletişim kutusunda, Etkinleştirmeyi Başlatı seçin.
 2. Ekrandaki mesajlaşmayı okuyun ve daha sonra İnternet’i (TAVSİYE) seçmek için OKtuşlarını kullanın ve ardından GİRİŞ düğmesine basın .
 3. Senin 20 basamaklı Yetki numarası otomatik görüntülenmezse, Yetki Numarası düzenleme kutuya yazın.JAWS DVD kılıfınızın üzerindeki yetki numaranızı baskıda ve braille’de bulabilirsiniz .
 4. Devametmek için ENTER tuşuna basın . Henüz yapmadıysanız İnternet’e bağlanmanız istenecektir. Etkinleştirmeye devam etmeden önce bir İnternet bağlantısı kurmalısınız.
 5. JAWS’ı kaydetmediyseniz, şimdi bunu yapmanız istenir.JAWS kaydı, teknik destek almanızı sağlar. Şimdi Kayıt Ol’u seçin ve verilen talimatları izleyerek çevrimiçi kayıt formunu doldurun. Daha sonra kayıt yapmayı seçebilirsiniz, ancak bir dahaki sefere JAWS’ı etkinleştirdiğinizde kayıt olmalısınız.
 6. Kaydınızı gönderdikten sonra, İnternet License Manager, JAWS’yi etkinleştirmeye çalışır.Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Etkinleştirme başarılı olduğunda, Son’u seçin .

Not:               İnternet License Manager JAWS’yi etkinleştiremezse, güvenlik duvarınızı yeniden yapılandırmanız gerekebilir. Daha fazla bilgi için Aktivasyon Yardımına bakın.

Dongle Yetkilendirmesi

Donanım kilidi, bir bilgisayarın USB bağlantı noktasına bağlayabileceğiniz bir donanım aygıtıdır. Dongle bağlı kaldığı sürece JAWS o bilgisayarda çalışmaya yetkilidir. Bu, birçok farklı bilgisayarda JAWS’yi sıklıkla kullanmanız ve programı her birinde etkinleştirmek istemiyorsanız kullanışlıdır.

JAWS başladığında, önce bir dongle’ın bilgisayara bağlı olup olmadığını belirler. Birisi bağlıysa, JAWS, JAWS’yi yetkilendirmek için dongle ile ilişkili lisansın özelliklerini ve bilgilerini kullanır. Dongle bağlı değilse, JAWS bilgisayarda depolanan lisans bilgilerini arar. Bilgisayarınıza bağlı olan dongle ile ilişkili lisansla ilgili bilgileri görüntülemek için Dongle Viewer yardımcı programını kullanabilirsiniz. Bu yardımcı programı başlatmak için JAWS ana penceresinde bulunan Utilities menüsüne gidin, “Utilities Utilities klasörünü” seçin ve Dongle Viewer’ı seçin .

Dongle’ler ayrı olarak veya ek bir JAWS özelliği olarak satılmaktadır. Ben, bir tane satın almak istiyorum f Freedom Scientific Satış ontact c.

JAWS Ağ Kurulumu

Eğer çok kullanıcılı ağ lisansı varsa, bizim sistem yöneticisi www.fsactivate.com/network ve ağ yetkilendirme araçları ve lisans sunucusunu indirmek  gerekir.  sayfa da lisans sunucusu kurmak ve ağ lisansı etkinleştirmek için basit talimatlar bulunur.

JAWS Başlangıç ​​Sihirbazını Çalıştırma

JAWS Başlangıç ​​Sihirbazı, konuşma ve braille tercihleri, ayrıntı ayarları, JAWS başlangıç ​​seçenekleri gibi temel JAWS parametrelerini yapılandırmanızı ve temel eğitim materyallerini kurmanızı sağlayan yararlı bir araçtır . Yeni bir JAWS kurulumu sırasında, Ürün aktivasyonunu tamamladıktan sonra Başlangıç ​​Sihirbazı görünür. Ancak, her zaman ALT + H tuşlarına basarak ve Başlangıç ​​Sihirbazı’nı seçerek JAWS Yardım menüsünden erişilebilir .

Vocalizer Expressive  Sesler

Sesleri web sitemizden indirip kurabilirsiniz.

Ayrıca ses örnekleri önizleme ile dinleyip  indirmek için JAWS Yardım menüsünü açarak FreedomScientific Sesleri  sayfasına gidebilirsiniz

 

FSReader ve Eğitim Materyalleri

JAWS programlı DVD , DAISY (Dijital Erişilebilir Bilgi Sistemi) olarak bilinen dijital belge formatında temel eğitim materyallerini içerir. JAWS ile otomatik olarak yüklenen FSReader (Freedom Scientific’in DAISY kitap okuyucusu) kullanarak eğitim modüllerini dinleyebilir ve okuyabilirsiniz . Varsayılan olarak, en az bir DAISY kitabı (FS Reader Başlarken ) de yüklenir.

JAWS’yi Kururken Eğitim Malzemelerini Yükleme

Başlangıçta JAWS’yi ürün DVD’sinden yükledikten sonra , JAWS Başlangıç ​​Sihirbazı, en az iki DAISY kitabından (JAWS Temel Eğitim ve Yenilikler) oluşan eğitim materyalleri yüklemenizi ister ve sizden sizi uyarır . Bu kitapları yüklemek için Eğitim Materyallerini Kur onay kutusunu seçin, İleri’yi seçin ve kalan ekran yönergelerini izleyin.

Eğitim Materyallerini Daha Sonra Kurmak

İlk ürün kurulumu sırasında eğitim malzemelerini yüklememeye karar verirseniz , daha sonra eğitim dosyalarını seçmek, indirmek ve yüklemek için her zaman FSReader’ı kullanabilirsiniz . Eğitim materyallerini kurmak için aşağıdakileri yapın:

 1. JAWS uygulama penceresini açmak için INSERT + Jdüğmesine basın .
 2. Basın ALT +Yardım menüsünü seçmek için H ve n pres Eğitim seçmek için
 3. FSReader, mevcut tüm DAISY eğitim kitaplarına bağlantılar içeren JAWS Eğitim Tablosunu açar ve görüntüler.Eğer basın indirmek ve yüklemek ve istediğiniz kitabın gitmek için OK tuşlarını kullanın Basın. FSReader kitabı otomatik olarak indirip kuracak ve sonra açacaktır.
 4. İndirmek istediğiniz her kitap için bu işlemi tekrarlayın .

FSReader’ı Başlatma ve Kullanma

Aşağıda, FSReader’ın nasıl başlatılacağı ve DAISY kitabının nasıl açılacağı açıklanmaktadır.

 1. Aşağıdakilerden birini yapın:
 • JAWS uygulama penceresindenALT + H , T veya tuşlarına basın veya
 • Masaüstünüzdebulunan FSReader kısayolunu seçin ve CTRL + J tuşlarına basın . İçindekiler JAWS Eğitim Materyalleri Tablo açılır. Her DAISY kitabı bir bağlantı ile temsil edilir.
 1. DAISY bir kitap seçin veBasın. Seçilen kitap FSReader’da görünür.
 2. Kitabı okumaya başlamak için CTRL + Ptuşlarına basın . Kitabı okumayı duraklatmak için CTRL + P tuşlarına tekrar basın . Beş saniye ileri sarmak için CTRL + PERIOD tuşlarına basın . Kitabı beş saniye GERİ sarmak için CTRL + VİRGÜL tuşlarına basın .

Not:               FSReader çalışırken, CTRL + P oynatma ve duraklatma arasında geçiş yapar. FSReader etkinken yazdırmak isterseniz, bir uygulamanın Yazdır komutunu kullanmanız gerekir.

 1. Kitabı okumayı bitirdiğinizde, tuşuna basın.CTRL + J başka bir JAWS eğitim kitabı açmak için ALT + F , O açmak başka bir sağlayıcı basın veya ALT + F, X’ten bir DAİSY kitabı kapatıp çıkış FSReader için.

JAWS güncelleme

Freedom Scientific, sürekli olarak WİNDOWS için JAWS’ı geliştirmeye ve genişletmeye çalışıyor. Periyodik olarak, JAWS güncellemeleri yayınlanacak.Yazılımınızı güncel tutmanız ve mümkün olan en yüksek performansı elde etmeniz önerilir .

Yazılımınızı güncellemek hızlı ve kolaydır. JAWS güncellemelerini aramak için aşağıdakileri yapın:

 1. İnternete bağlantı kurmak.
 2. JAWS’ı başlat.
 3. Yardım menüsünden, Güncellemeleri Kontrol et’i seçin.
 4. JAWS, İnternet’i güncellemeler için arar ve indirmek için mevcut olanların bir listesini görüntüler.Listede ilerlemek için OK tuşlarını kullanın ve indirmek ve kurmak istediğiniz güncellemelerin yanındaki onay kutusunu seçmek için Ara Çubuğu’na basın . Seçili güncellemeyle ilgili daha fazla bilgi görüntülemek için Ayrıntılar düğmesini seçin .

Not:               Bilgisayarınızda etkin güvenlik duvarı yazılımı varsa (WİNDOWS Güvenlik Duvarı gibi), FSAutoUpdate Application veya FSAutoUpdate.exe’nin İnternet’e erişmeye çalıştığını belirten bir uyarı alabilirsiniz. Güncelleştirmeleri almak için bu işlemin güvenlik duvarından İnternet’e erişmesine izin vermelisiniz.

 1. Güncellemeleri seçmeyi bitirdiğinizde, Yükle düğmesini seçin .Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Güncellemeler başarılı bir şekilde yüklenmezse, JAWS kurulumunuzu onarın (daha fazla bilgi için çevrimiçi yardıma başvurun) ve sonra prosedürü tekrar deneyin.

Yardım almak

Freedom Scientific, JAWS kullanırken yardıma erişmek için birçok yol sunar. Pek çok formatta, her zaman en rahat şekilde yardım alabilirsiniz.

JAWS Eğitim Materyalleri

JAWS için Temel Eğitim ve JAWS eğitim materyallerindeki Yenilikler, program DVD’nizdeki DAISY formatındadır . Ayrıca , JAWS ile birlikte verilen FSReader DAISY okuyucusunu kullanarak eğitim materyallerini indirebilirsiniz . FSReader’ı kullanarak eğitim modüllerini dinleyebilir ve okuyabilirsiniz . FSReader’ı başlatmak için Yardım menüsünü açın ve Eğitim seçeneğini belirleyin . FSReader kullanımı hakkında daha fazla bilgi için “FSReaderGettingStarted” DAISY kitabını seçin ve ENTER tuşuna basın .

Eğitim materyalleri aşağıdaki klasöre yüklenir : C: \Program Dosyaları \ Freedom Scientific \ Training \ JAWS \ enu. JAWS Temel Eğitim modülleri, JAWS ile WİNDOWS’a hakim olmak için yolunuza mümkün olan en iyi başlangıcı sağlar. Bu set, JAWS’ı WİNDOWS ortamında çalışmaya başlamanız için mantıklı bir şekilde başlatmanızı sağlar. Modüller, çeşitli WİNDOWS ve JAWS işlemlerini gerçekleştirirken duyduğunuz şeylerin gerçek örneklerini içerir. Bu eğitimden tüm kullanıcılar yararlanmaları için teşvik edilir. JAWS çalışırken, tüm modülleri dinlemeli ve işlemleri onlarla birlikte gerçekleştirmelisiniz.

JAWS Yardım Sistemi

JAWS Yardım sistemini kullanmak hızlı ve kolaydır. JAWS Yardımı’nı başlatmak için INSERT + J tuşlarına basın. JAWS penceresi basın ALT + Yardım açmak için H geçmek için menüyü seçin ve JAWS Yardım Konularını seçin .

JAWS H elp’i ilk açtığınızda , Bölünmüş bir pencerenin sol tarafında İçindekiler ekranı görünür . İçindekiler bir dizi kitap ve sayfayı listeler. Kitaplar, sayfalariçeren kategorilerdir . Sayfalar bilgi içeren konulardır. YUKARI  ve AŞAĞI OK tuşları İçindekiler dolaşın. kullanım SAĞ OK kitap açmak ve Bir kitabı kapatmak için SOL OK . ENTER tuşuna basın Seçilen bir sayfada , bu konunun t içeriğini görüntülemek ve daha sonra konu penceresine gitmek için F6’ya basın . F6’yabasın tekrar İçindekiler Tablosuna dönmek, Yardım sisteminin herhangi bir bölümünden İçindekiler Tablosuna dönmek için ALT + C tuşlarına basın .

CTRL + SEKME’yi   Yardım sisteminde indeks ve Arama sekmelerine erişmek için kullanınız.

Hemen hemen tüm WİNDOWS uygulamalarında, F1 tuşuna basabilirsiniz. Bu uygulama için Yardım’ı açmak işlevini görür. Bu kısayol , JAWS penceresinde ve Klavye Yöneticisi olarak JAWS Yöneticileri (INSERT + F2), içinde de geçerlidir.

Her Nerede Olursanız olun Yardım Almak için Tuş Vuruşları

JAWS Bağlam Duyarlı Yardım, çeşitli iletişim kutusu seçenekleri, düğmeler ve diğer denetimleri kullanma hakkında bilgi sağlar. Bu özelliği etkinleştirmek için yardım almak istediğiniz kontrole geçin ve INSERT + F1 tuşlarına basın . Bu, kullandığınız program için özel yardım almanın hızlı bir yoludur.

Kısayol Tuş Yardımı, kullanışlı olabilecek mevcut JAWS  göz atmalarına hızlı erişim sağlayan bir özelliktir . JAWS kullandığınız uygulamaların farkında olduğundan, o anda ne yaptığınıza bağlı olarak size doğru yardımı verir .  Yardımı  etkinleştirmek için INSERT + H kısayoluna basın.

Birçok popüler uygulamanın ek bir yardım özelliği vardır. INSERT + F1 tuşlarına iki kez hızlı bir şekilde basmak  çalışan uygulama için bir JAWS Yardımı konusunu açar. Yardım konusu genellikle uygulamaya, JAWS komutlarına, başlangıç ​​ipuçlarına ve yardımcı ipuçlarına giriş içerir.

Komutları öğrendikçe, JAWS Klavye Yardımı yararlı bir araçtır. Herhangi bir uygulamada çalışırken TUŞ kombinasyonları hakkında bilgi verir. JAWS Klavye Yardımı’nı etkinleştirmek için INSERT + 1 tuşlarına basın . JAWS daha sonra, “Klavye yardımı açık” der. Bu komutun açıklamasını dinlemek için herhangi bir tuş kombinasyonuna basın. Kombinasyondaki ilk tuş veya tuşları basılı tutarak ve son tuşa iki kez hızlıca basarak komutun daha kapsamlı bir açıklamasını elde edin. Komut sadece bir TUŞU içeriyorsa, bu tuşa iki kez hızlıca basın. Örneğin, Tümünü Söyle komutunda yardım almak için INSERT + AŞAĞI OK tuşuna iki kere hızlıca basarsınız.  Klavye Yardımı etkinken, bastığınız tuş vuruşları aslında herhangi bir eylem gerçekleştirmez. Klavye Yardımı’nı kapatmak için tekrar INSERT + 1 tuşlarına basın.

JAWS Komut Aramasını kullanarak belirli komutları da arayabilirsiniz. INSERT + ARALIK tuşuna basın , ardından Komutları Ara penceresini açmak için J , gerçekleştirmek istediğiniz komutun türüyle ilgili metin yazmaya başlayın ve JAWS tuş vuruşlarıyla girdiğinizle eşleşen komutları görüntüler.

Yardım almak için son tuş vuruşu , yaygın olarak kullanılan bazı WİNDOWS uygulama tuş vuruşlarına yardımcı olan INSERT + W’dir .

Teknik Destek

Teknik Destek kadromuz, JAWS ve diğer Freedom Scientific ürünlerin kurulumuna yardımcı olmaktadır. Devam Eden Teknik Destek, JAWS’yi satın alan ve kayıt eden kullanıcılar için mevcuttur. Technical Support’u aramadan lütfen bilgi@brailleteknik.com adresinden e-posta ile teknik destek, ya da 0216 418 04 24 numarayı arayın. Teknik Desteği’ ararken, lütfen JAWS seri numaranızı hazır bulundurun. JAWS seri numaranızı okumak için, JAWS penceresine geçin ve durum çubuğunu okumak için INSERT + PAGE DOWN tuşuna basın .

Yeni Kullanıcılar Buradan Başlayın

JAWS’da yeniyseniz, aşağıdaki bölümler, başlamanıza yardımcı olacak kullanışlı okuma ve gezinme tuş vuruşlarının bir özetini içerir.  JAWS Yardım dosyasını açın.  JAWS Eğitim Materyalleri , 9. sayfayı açın  ve Yardım kullanma hakkında daha fazla bilgi için  JAWS Yardım Sistemine bakın.

 Ekranları ve Belgeleri Okuma

Çoğu klavyenin en sağ tarafında bulunan sayısal tuş takımını ( NUM PAD ) kullanarak JAWS’deki birçok konuşma işlevine erişebilirsiniz .  INSERT tuşu ile numaratördeki basılan diğer tuşların tamamında Jaws size belli okumalar sunacaktır.

Ekrandaki kesintisiz okutmak için, INSERT + DOWN OK tuş kombinasyonuna basın . Bu Sürekli oku  komutudur. Bu komutu kullanırken , metni GERİ sarmak veya ileri sarmak için SOL veya SAĞ OK tuşlarına basabilirsiniz . Konuşma hızını artırmak veya azaltmak için PAGE UP veya PAGE DOWN tuşlarına da basabilirsiniz . Konuşmayı durdurmak için CTRL tuşuna basın .

Aşağıdakiler bu tuş takımını kullanan ek tuş bileşimleridir:

 • NUM PAD 5  – karakter söyle
 • INSERT + NUM PAD 5  – Kelime söyle
 • INSERT + NUM PAD 5iki kere –   Kelimeyi hecele
 • INSERT + SOL OK  – Önceki Sözünü Söyle
 • INSERT + SAĞ OK  – Sonraki kelimeyi söyle
 • INSERT + YUKARI OK  – Hattı söyle
 • INSERT + HOME(7) tuşuna   – İmleç’e kadar oku
 • INSERT + PAGE UP(9 TUŞU)   – İmleç’ten sonrakini oku
 • INSERT + SAYFA AŞAĞI(3 TUŞU)   – Pencerenin alt satırını oku
 • INSERT + END(1 TUŞU)   – Pencerenin ilk satırını oku

Diğer Okuma Komutları

Daha önce listelenenlere ek olarak daha fazla okuma komutu vardır. Sonraki ve önceki karaktere gitmek ve okumak için SOL ve SAĞ OK tuşlarını kullanabilirsiniz. YUKARI ve AŞAĞI OK tuşları, önceki veya sonraki satırlara gitmenizi ve okumanızı sağlar. ALT’ı basılı tutup YUKARI OK tuşuna basarsanız  bir önceki cümleyi AŞAĞI OK tuşuna basarsanız da bir sonraki cümleyi okur . Aynı işi ALT yerine CTRL tuşuna basarak YUKARI OK, AŞAĞI OK tuşlarıyla önceki ve sonraki paragrafları okuyacaktır.

İletişim Kutuları ile Çalışmak

İletişim kutuları bilgileri görüntüler ve WİNDOWS programlarıyla etkileşime girmenizi sağlar. İletişim kutusundaki çeşitli seçenekler arasında ilerlemek için SEKME tuşuna basın veya SHIFT + SEKME ile bir önceki sekmeye geçin. İletişim kutusu sekmelere ayrılmış ise, sekmeler arasında hareket etmek için CTRL + SEKME’yi kullanabilirsiniz.  o anda seçili seçeneğin bir açıklamasını duymak için INSERT + SEKME tuşlarına basın

İnternete Başlarken

İnternet Explorer, Firefox veya Chrome gibi Web tarayıcıları İnternet sayfalarını görüntülemenin yanı sıra çeşitli şekillerde diğer insanlarla etkileşime olanak tanır. JAWS , sanal imleci sayfa üstünde bir word belgesinde okuduğunuz gibi okumanızı sağlayan bir imleçtir.  Sanal İmleç, HTML tabanlı yardım sistemleri, PDF dosyaları ve HTML e postası gibi diğer uygulamalarda da kullanılabilir . Bu bölümde tartışılan özelliklerin çoğu, Sanal İmleç kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Hangi özelliklerin mevcut olduğuna dair özel bilgi için, kullandığınız uygulama için JAWS yardım konusuna bakın .

Web Sayfaları ile Okuma ve Taşınma

Web tarayıcısını başlattığınızda , ana sayfanız açılır. Belirttiğiniz bir ana sayfa yoksa , Sık Kullanılanlar veya Yer imleri menüsünden  web sayfasını seçebilir veya Adres Çubuğuna gitmek ve sayfanın adresini için ALT + D ve ENTER tuşlarına basabilirsiniz . Bir sayfa seçtikten sonra tarayıcı onu yükler ve JAWS çerçevelerin, bağlantıların, başlıkların ve formların varlığını duyurur ve ekrandaki metni konuşmaya başlar. Sayfa boyunca ilerlemek için standart JAWS okuma komutlarını kullanın .

Not :               Bir sayfa yüklenmeyi bitirmeden önce okumaya başlarsanız, sayfanın bir kısmı kullanılamayabilir.

JAWS başka bir belgeye veya sayfanın bir bölümüne bir bağlantı gördüğünde  “Bağlantı” der.  Bir bağlantıyı takip etmek için bağlantı yani link üstündeyken ENTER tuşuna basın . Önceki sayfaya GERİ dönmek için ALT + SOL OK tuşlarına  veya  BACKSPACE tuşuna basın. Bir sayfa ileri gitmek için ALT + SAĞ OK tuşlarına basın .

Hızlı ve Kolay Gezinme

JAWS, web sayfalarında gezinmek için kullanımı kolay ve hatırlama komutları sunar. Bir öğeye gitmek için klavyenizde tek bir harf e basabilirsiniz. Örneğin, tablo için T’ye , form kontrolü için F’ye , ziyaret edilen bağlantı için V’ye , başlık için H’ye vb. basabilirsiniz. Eğer bu hareketlerin başına ŞHİFT eklerseniz  önceki öğeye gidersiniz. Bu komutların tam listesi için JAWS yardım sistemine bakın .

Bilgi Listelerini Görüntüleme

JAWS, ihtiyaç duyduğunuz şeyi hızlı bir şekilde bulabilmeniz için çerçeveler, linkler, başlıklar veya form alanlarının listelerini bir araya getirebilir. Yani size bu türlerin listesini tek bir liste altında gösterebilir. Geçerli sayfadaki tüm karelerin bir listesini görüntülemek için   INSERT + F9 tuşlarına basın  Geçerli sayfadaki tüm bağlantıların bir listesini görüntülemek için INSERT + F7 tuşlarına basın . Geçerli sayfadaki tüm başlıkların bir listesini görüntülemek için INSERT + F6’ya basın . Geçerli sayfadaki tüm form alanlarının bir listesini görüntülemek için INSERT + F5 tuşlarına basın .  Bir öğeyi seçmek için OK tuşlarını ve taşımak için ENTER tuşuna basın .

Ayrıca, CTRL + INSERT tuşunu basılı tutarsanız ve birkaç Gezinti Hızlı Tuşlarından birine basarsanız, JAWS geçerli sayfadaki bu öğelerin listesini görüntüler. Ardından OK tuşlarını kullanarak bir öğe seçebilir ve ona geçmek için  ENTER tuşuna basabilirsiniz.  Örneğin, geçerli sayfada onay kutularının listesini görüntülemek için CTRL + INSERT + X tuşlarına basın .

Püf Noktası:               INSERT + F3’e basmak , web sayfaları için mevcut bilgi listelerinden herhangi birini görmenizi sağlar.

Formlar ile etkileşim

JAWS web üzerindeki formlarla kolayca çalışmanızı sağlar . Bir form kontrolüne geçtiğinizde, sadece düzenleme alanlarını yazabilir veya açılan kutulardaki öğeleri seçebilirsiniz. Bu Otomatik Form Modu olarak bilinir ve varsayılan olarak açıktır. Bir form üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak isterseniz, INSERT + V tuşlarına basarak Otomatik Form Modunu ve ardından Otomatik Form Modu seçeneğini Manuel veya Yarı Otomatik olarak ayarlayarak kapatabilirsiniz . Yarı Otomatik  Form Modu,  sadece bir düzenleme alanına veya SEKME veya ŞHİFT + SEKME tuşunu kullanarak açılan kutuya gittiğinizde etkinleşir .

Bir formu manuel olarak kontrol etmek ve sayfadaki sonraki form kontrolüne geçmek için F düğmesine basın  ve  Form Modu aktif hale getirmek için  ENTER tuşuna basın .  Form Modunda form denetimleri arasında geçiş için  SEKME tuşuna tuşuna basın. Düzenleme alanlarını yazın, onay kutularını işaretleyin ve listelerden ve açılan kutulardan öğeler seçin. basın Form Modunu kapatmak için NUM PAD + (artı) düğmesine basın.

İsterseniz, ziyaret ettiğiniz sayfalara göre Otomatik form modunu  açık veya kapalı olarak ayarlayabilirsiniz . Hızlı Ayarlar’ı ( INSERT + V ) açarak , Web Ayarları grubunu kişiselleştirerek ve ardından Otomatik Form Modu seçeneğini yapılandırarak belirli web sayfaları için ayarları yapabilirsiniz.

Tuş vuruşları

Web Tarama Tuş Vuruşları

Not:               JAWS yardım sistemi , İnternet kullanımı hakkında ayrıntılı bilgiler içerir . Tarayıcınızda, INSERT tuşunu basılı tutun ve hızlıca iki kez F1 tuşuna basın . JAWS yardımı açıldığında, yardım konusu penceresine gitmek için F6 tuşuna basın .

Genel

Açıklama tuş vuruşu
Sayfaya Dön ALT + SOL OK veya GERİ AL
Sayfaya Git ALT + SAĞ OK
Adres Çubuğunu Oku INSERT + A
Sonraki Bağlantı TAB
Ön Bağlantı SHIFT + TAB
Linki aç ENTER
Çerçeveleri Listele INSERT + F9
Liste Bağlantıları INSERT + F7
Liste Başlıkları INSERT + F6
Başlık Düzeyleri 1 ile 6
Sanal HTML Özellikleri INSERT + F3
Sonraki ve Öncekini  Bul F3 ve SHİFT + F3
Özel Etiket Ata CTRL + INSERT + TAB
ARIA Sürükle ve Bırak WİNDOWS TUŞU + CTRL + EŞİTTİR
ARIA Canlı Bölge Metin Filtresi WİNDOWS TUŞU + CTRL + TİRE
Esnek Web Sihirbazı’nı aç INSERT + ARALIK ardından X
Geçici Olarak Akıllı Gezinmeyi Değiştir INSERT + X

Sekmeli Tarama Hızlı Tuşları

Açıklama tuş vuruşu
Yeni Sekme Aç CTRL + T
Adres Çubuğundan Yeni Sekme Açın ALT + ENTER (adres çubuğunda)
Sonraki Sekmeye Geç CTRL + TAB
Önceki Sekmeye Geç CTRL + SHIFT + TAB
Belirli Bir Sekme Numarasına Geç CTRL + n , burada n 1 ile 8 arasında bir rakamdır
Son Sekmeye Geç CTRL + 9
Geçerli Sekmeyi Kapat CTRL + W veya CTRL + F4
Tüm Sekmeleri Kapat ALT + F4
Diğer Sekmeleri Kapat CTRL + ALT + F4
Arka Plandaki Yeni Sekmede Bağlantıları Aç CTRL + ENTER
Bağlantıları Ön Plandaki Yeni Sekmede Aç CTRL + SHIFT + ENTER

Navigasyon Hızlı Tuşları

Püf Noktası:               Aşağıdaki Gezinti Çabuk Tuşlarından birine basmadan önce SHİFT tuşunu basılı tutarsanız , o öğenin önceki örneğine geçebilirsiniz , örneğin, bir sonraki radyo düğmesine geçmek için A düğmesine basın , önceki radyo düğmesine gitmek için SHİFT + A tuşlarına basın. . Buna ek olarak, CTRL + INSERT tuşlarını basılı tutarken yanlarındaki yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş olanlar için tuşlara basarsanız, JAWS sayfadaki bu öğelerin listesini görüntüler.

Açıklama tuş vuruşu
Sonraki Radyo Düğmesi A *
Sonraki düğmesi B *
Sonraki Birleşik Kutu C *
Sonraki Farklı Eleman D
Sonraki Düzenleme Kutusu E *
Sonraki Form Kontrolü F
Sonraki Grafik G *
Sonraki Başlık ‘H
Listedeki Sonraki Öğe ben
Çizgiye Atla J *
Sonraki Yer İşareti K *
Sonraki Liste L *
Sonraki Çerçeve M
Geçmiş Bağlantıları Atla N-
Sonraki Nesne Etiketi O
Sonraki Paragraf P *
Ana Bölgeye Taşı S
Nex t Bölgesi R *
Sonraki Aynı Eleman S
Sonraki tablo T *
Sonraki girilmemiş link U
Sonraki Ziyaret Edilen Bağlantı V
Sonraki Onay Kutusu X *
Sonraki Bölüm Z *
Sonraki Ayırıcı TİRE
Sonraki Tıklanabilir Öğe /*
Sonraki Öğe Üzerinde Fare NOKTALI VİRGÜL*
Sonraki Eleman SHIFT + DÖNEMİ
Önceki Öğe SHIFT + VİRGÜL

Formlar

Açıklama tuş vuruşu
Form Moduna Gir ENTER
Form Modundan Çık NUM PAD PLUS
 Form  Alanları Listesi INSERT + F5
İlk Form Alanı INSERT + CTRL + ANA
Sonraki Form Alanı F
Önceki Form Alanı SHIFT + F
Son Form Alanı INSERT + CTRL + END
Sonraki Radyo Düğmesi A
Önceki Radyo Düğmesi SHIFT + A
Radyo Düğmelerini Listele CTRL + INSERT + A
Sonraki Düğme (Buton) B
Önceki Düğme SHIFT + B
Düğmeleri Listele CTRL + INSERT + B
Sonraki  Açılır liste Kutusu (combo box) C
Önceki Açılır Liste Kutusu

 

SHIFT + C
Açılır Liste Kutularını Listele CTRL + INSERT + C
Sonraki Düzenleme Kutusu E
Önceki  Düzenleme Kutusu SHIFT + E
Liste Kutularını Düzenle CTRL + INSERT + E
Sonraki Onay Kutusu X
Önceki Onay Kutusu SHIFT + X
Onay Kutularını Listele CTRL + INSERT + X

Tablolar

Açıklama tuş vuruşu
Tablo gezinme için tuş vuruşlarını listeleme INSERT + Ara Çubuğu , ardından T ve ardından SORU İşareti
Sonraki tablo T
Önceki tablo SHIFT + T
Tablo Seç F8
Sonraki Satır WİNDOWS TUŞU + ALT +AŞAĞI OK
Önceki Satır WİNDOWS TUŞU + ALT +YUKARı OK
Satırı Oku WİNDOWS TUŞU + VİRGÜLveya WİNDOWS TUŞU + NUM PAD 5
Sonraki sütun WİNDOWS TUŞU + ALT + SAĞ OK
Önceki Sütun WİNDOWS TUŞU + ALT + SOL OK
Sütunu Oku WİNDOWS TUŞUI + DÖNEM
Satırda Sonraki Hücre ALT + CTRL + SAĞ OK
Satırda Önceki Hücre ALT + CTRL + SOL OK
Kolonun Altındaki Hücre ALT + CTRL + AŞAĞI OK
Kolonun Üstündeki Hücre ALT + CTRL + YUKARI OK
Tablo hücresine atla CTRL + WİNDOWS TUŞU + J
Önceki Hücre’ye Dön CTRL + WİNDOWS TUŞU +ÜST KRKT + J

yer işaretçisi

Açıklama tuş vuruşu
Geçici Yer İşaretleyicisini  (Word için Kalıcı İşaretçi) Ayarla CTRL + WİNDOWS Tuşu + K
Kalıcı Yer İşaretleyicisi  Ekle, Sil, Düzenle veya Yeniden Adlandır CTRL + SHIFT + K
Yer İşaretleyicisini Sonraki veya Önceki ne taşı K veya SHİFT + K
İşaretçi konumundaki Metni  1’den 4’e Oku Satır Tuşlar 7den 0’a
Yer İşaretleyicisini  1’e 4’e taşı SHIFT + 7den 0’a  satır tuşları
Word’de Yer İşaretleyicisine dön ALT + WİNDOWS Tuşu + K
Yer İşaretleyiciden İmleç Pozisyonda Metin Seç INSERT + ARALIK ardından M

Çerçeveler

Açıklama tuş vuruşu
Sonraki Çerçeve M
Önceki çerçeve SHIFT + M
Çerçeveleri Listele INSERT + F9

Elementler

Açıklama tuş vuruşu
Sonraki Aynı Eleman S
Önceki Öğe SHIFT + S
Sonraki Farklı Eleman D
Önceden Farklı Eleman SHIFT + D
Sonraki Eleman SHIFT + DÖNEMİ
Önceki Öğe SHIFT + VİRGÜL
Tüm Eleman Seç F8
Tüm Elemanı Görüntüle SHIFT + INSERT + F1
Ayrıntılı Eleman Bilgilerini Görüntüle CTRL + SHIFT + INSERT + F1
Fareyi Etkinleştir INSERT CTRL + + ENTER

Masaüstü ve Dizüstü Tuşları

Okuma Metni İçin

Açıklama Masaüstü Tuş vuruşu Laptop Tuş vuruşu
Karakter söyle NUM PAD 5 CAPS LOCK KİLİT + VİRGÜL
Karakteri Fonetik Olarak Söyle NUM PAD 5 iki kez hızlı CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ VİRGÜL iki kez hızlı
Önceki karakteri söyle SOL OK CAPS LOCK KİLİT + M
Sonraki karakteri söyle SAĞ OK CAPS LOCK KİLİT + PERİYOD
Kelime söyle INSERT + NUM PAD 5 CAPS LOCK KİLİT + K
Kelimeyi hecele INSERT + NUM PAD 5 iki kez hızlı CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ K iki kez hızlıca
Önceki kelimeyi söyle INSERT + SOL OK CAPS LOCK KİLİT + J
Sonraki kelimeyi söyle INSERT + SAĞ OK CAPS LOCK KİLİT + L
Satırı oku INSERT + YUKARI OK CAPS LOCK KİLİT + I
Satırı hecele INSERT + yukarı ok iki kez hızlıca CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ I iki kere hızlıca
Önceki satırı oku YUKARI OK CAPS LOCK KİLİT + U
Sonraki satırı oku AŞAĞI OK CAPS LOCK LOCK KİLİT + O
Cümleyi oku ALT + NUM PAD 5 CAPS LOCK LOCK KİLİT + H
Önceki Cümleyi oku ALT + YUKARI OK CAPS LOCK KİLİT + Y
Sonraki Cümleyi oku ALT + AŞAĞI OK CAPS LOCK KİLİT + N
Paragraf Oku CTRL + NUM PAD 5 CAPS LOCK KİLİT + CTRL + I
Önceki Paragrafı  oku CTRL + YUKARI OK CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + U
Sonraki Paragrafı oku CTRL + AŞAĞI OK CAPS LOCK KİLİT + CTRL + O
İmleç’e kadar oku INSERT + HOME CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + J
İmleç’ten sonrasını oku INSERT + PAGE UP CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + L
Tümünü oku INSERT + AŞAĞI OK CAPS LOCK KİLİT + A
Tümünü okurken GERİ Sar SOL OK SOL OK
Tümünü okurken Hızlı İleri SAĞ OK SAĞ OK
Renk söyle Sayılar satırında INSERT + 5 CAPS LOCK KİLİT + 5
Tümünü okurken  Ses Oranını Artır SAYFA YUKARI SAYFA YUKARI
Tümünü okurken  Ses Oranını Azalt SAYFA AŞAĞI SAYFA AŞAĞI
Tümü okunmazken  Ses Hızını Geçici Olarak Artırın ALT + CTRL + PAGE UP ALT + CTRL + PAGE UP
Tümü okunmazken Hızını Geçici Olarak Düşür ALT + CTRL + PAGE DOWN ALT + CTRL + PAGE DOWN
Tümü okunmazken Sürekli Olarak Ses Hızı Yükseltin ALT + PENCERELER K ey + CTRL + PAGE UP ALT + PENCERELER K ey + CTRL + PAGE UP
Tümü okunmazken Ses Hızını Kalıcı Olarak Düşürün ALT + PENCERELER K ey + CTRL + SAYFA AŞAĞI ALT + WİNDOWSTuş + CTRL + SAYFA AŞAĞI
Atlayarak Okumaya Başla CTRL + INSERT + AŞAĞI OK CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + AŞAĞI OK
Atlayarak  Okuma Tercihlerini Değiştir CTRL + SHİFT + INSERT + AŞAĞI OK CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + SHİFT + AŞAĞI OK
Konuşmayı Açma ve Kapama INSERT + ARALIK , ardından S CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK, ardından S

Bilgi

Açıklama Masaüstü Tuş vuruşu Laptop Tuş vuruşu
Konuşmayı durdur CTRL CTRL
Yazı Tipini söyle INSERT + F CAPS LOCK KİLİT + F
Pencere Başlığını söyle INSERT + T CAPS LOCK KİLİT + T
Pencere İstemi ve Metni Söyle INSERT + SEKME CAPS LOCK KİLİT + SEKME
JAWS ile Bul CTRL + INSERT + F CAPS LOCK KİLİT + CTRL + F
JAWS ile  Sonrakini Bul INSERT + F3 CAPS LOCK KİLİT + F3
JAWS ile Önceki bul INSERT + SHİFT + F3 CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + F3
Penceredeki en üstü oku INSERT + END CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + Y
Penceredeki en altı oku INSERT + SAYFA AŞAĞI CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + N
Seçilen Metni Oku INSERT + SHİFT +AŞAĞI OK CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + A
Uygulama Sürümünü söyle CTRL + INSERT + V CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + V

İmleç ve Fare için

Açıklama Masaüstü Tuş vuruşu Laptop Tuş vuruşu
PC İmleç NUM PAD PLUS CAPS LOCK KİLİT + SEMICOLON
JAWS İmleç NUM PAD MINUS CAPS LOCK KİLİT + P
Dokunmatik imleç SHİFT + NUM PAD PLUS CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + SEMICOLON
PC imlecini JAWS imlecine taşı INSERT + NUM PAD PLUS CAPS LOCK KİLİT + APOSTROPHE
JAWS İmlecini  PC İmlecine Taşı INSERT + NUM PAD MINUS CAPS LOCK KİLİT + SOL BRAKETİ
Sol fare tuşu NUM PAD SLASH CAPS LOCK KİLİT + 8
Sağ fare tuşu NUM PAD STAR CAPS LOCK KİLİT + 9
Sürükle ve bırak CTRL + INSERT + NUM PAD SLASH CAPS LOCK KİLİT + CTRL + 8
JAWS imlecini sınırla INSERT + R CAPS LOCK KİLİT + R

İletişim Kutuları İçin

Açıklama Masaüstü Tuş vuruşu Laptop Tuş vuruşu
İletişim Kutusudaki Varsayılan Düğmesini söyle INSERT + E CAPS LOCK KİLİT + E
Pencereyi en üstten en alta kadar oku INSERT + B CAPS LOCK KİLİT + B
Kelimeyi kaynak dosyasından oku INSERT + C CAPS LOCK KİLİT + C
Geçerli Kontrol Kısayol Tuşunu söyle SHİFT + NUM PAD 5 CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + VİRGÜL
Açılır Liste Kutusunu Aç (combo box) ALT + AŞAĞI OK ALT + AŞAĞI OK
Açılır Liste Kutusunu (combo box)Kapat ALT + YUKARI OK ALT + YUKARI OK
Kurulum anında İlerleme Durumunu söyle INSERT + SEKME CAPS LOCK KİLİT + SEKME

Yardım için

Açıklama Masaüstü Tuş vuruşu Laptop Tuş vuruşu
JAWS Komut Arama INSERT + ARALIK , ardından J CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından J
Kaynak Duyarlı Yardım INSERT + F1 CAPS LOCK KİLİT + F1
Klavye Yardımı INSERT + 1 CAPS LOCK KİLİT + 1
Uygulamalar için JAWS Yardımı INSERT + F1 iki kez hızlı CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ F1 iki kez hızlı
Kısayol Yardımı INSERT + H CAPS LOCK KİLİT + CTRL + SHİFT + H
Windows Tuşları Yardımı INSERT + W CAPS LOCK KİLİT + W

Çeşitli

Açıklama Masaüstü Tuş Vuruşları Laptop Tuş vuruşları
JAWS Penceresi INSERT + J CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + ÜST KRKT + J
Ekranı Yenile INSERT + ESC CAPS LOCK KİLİT + ESC
Hızlı Ayarlar INSERT + V CAPS LOCK KİLİT + V
JAWS Yöneticisi’ni çalıştır. INSERT + F2 CAPS LOCK KİLİT + F2
JAWS’ı kapatın INSERT + F4 CAPS LOCK KİLİT + F4
Pencere Listesi İletişim Kutusu INSERT + F1 0 CAPS LOCK KİLİT + F10
Bir Sistem Tepsisinde Simge Seçme INSERT + F1 1 CAPS LOCK KİLİT + F11
Saati Söyle INSERT + F1 2 CAPS LOCK KİLİT + F12
Grafik Etiketleyici INSERT + G CAPS LOCK KİLİT + G
Otomatik Grafik Etiketleyici CTRL + INSERT + G CAPS LOCK KİLİT + CTRL + G
Geçiş Tuşları Sayılar satırında INSERT + 3 CAPS LOCK KİLİT + 3
Pencereyi Sanallaştır ALT + INSERT + W ALT + CAPS LOCK KİLİT + W
Geçerli pencereyi sanallaştır. ALT + SHIFT + INSERT + W ALT + CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + W
Şema Seç ALT + INSERT + S ALT + CAPS LOCK KİLİT + S
Dil Seçin CTRL + WİNDOWS K ey + L CTRL + WİNDOWS Tuş + L
Ses Profili Seç CTRL + INSERT + S CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + S
Liste Görünümü’nün 1 ile 10 arasındaki sütunlarını oku CTRL + INSERT + n , burada n 1, 2, 3 ile 0 arasında bir değerdir. CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + n , burada n 1, 2, 3, 0 ile bir değerdir.
Seçilen Metni FSClipboard’a Kopyala INSERT + WİNDOWS K ey + C CAPS LOCK KİLİT + PENCERE TUŞU + C
Konuşma Geçmişini Göster INSERT + ARALIK ardından H CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK ardından H
Ses Örümceğini Değiştir (WİNDOWS 8.1 ve üstü) INSERT + ARALIK ardından D CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK ardından D
Varsayılan Modu Değiştir (sorun giderme için kullanılır) INSERT + ARALIK ardından Z CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK ardından z

Çerçeveler için

Açıklama Masaüstü Tuş vuruşu Laptop Tuş vuruşu
Çerçeveyi sol üste al CTRL + SHIFT + SOL BİLEKLİK CTRL + SHIFT + SOL BİLEKLİK
Çerçeveyi sağ alta al CTRL + SHİFT + SAĞ BRAKETİ CTRL + SHİFT + SAĞ BRAKETİ
Çerçeveyi Pencereye Ayarla CTRL + SHIFT + SOL BRAKETİ iki kez hızlı CTRL + SHIFT + SOL BRAKETİ iki kez hızlı

JAWS Tandem için

Açıklama Masaüstü Tuş vuruşu Laptop Tuş vuruşu
JAWS Tandem Oturumu Sona Erdi INSERT + ALT + T INSERT + ALT + T
Hedef ve Denetleyici Masaüstü arasında Geçiş (yalnızca Denetleyici Kullanıcı) INSERT + ALT + TAB INSERT + ALT + TAB
Denetleyicide Video Açma veya Kapatma (Yalnızca Denetleyici Kullanıcı) INSERT + CTRL + SHİFT + V INSERT + CTRL + SHIFT + V

Araştırma için

Açıklama Masaüstü Tuş vuruşu Laptop Tuş vuruşu
Açık Araştırma INSERT + ARALIK , ardından R CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından R
Birincil Arama Kaynağını Kullanarak Araştırmayı Başlatın INSERT + WİNDOWS Tuş + R CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ WİNDOWS Tuş + R

Kullanışlı OCR için

Açıklama Masaüstü Tuş vuruşu Laptop Tuş vuruşu
Kameradan veya tarayıcıdan görüntü elde edin INSERT + ARALIK , ardından ve ardından A CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve ardından A
Seçili olan resim dosyasını tanıma INSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından F CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve ardından F
Mevcut PDF belgesini tanıma INSERT + ARALIK , ardından ve sonra CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve sonra
Mevcut uygulama penceresini tanıma INSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından W CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ Ara Çubuğu , ardından ve ardından W
Tüm ekranı tanıma INSERT + ARALIK , ardından ve ardından S CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve ardından S
Mevcut seçili kontrolü tanıma INSERT + Ara Çubuğu , ardından ve sonra C CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve sonra C
Devam ederken tanıma işlemini iptal et INSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından Q CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ Ara Çubuğu , ardından ve ardından Q
OCR komutları için yardım mesajını duyur INSERT + ARALIK , ardından ve ? CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve SORU MARK

Fare için yankılar

Açıklama Masaüstü Tuş vuruşu Laptop Tuş vuruşu
Fare Yankı Değiştirme INSERT + Ara Çubuğu , ardından ve sonra O CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve sonra O
Karakteri oku INSERT + ARALIK , ardından ve ardından C CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ Ara Çubuğu , ardından ve ardından C
Kelimeyi Oku INSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından W CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve ardından W
Satırı oku INSERT + ARALIK , ardından ve ardından L CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ Ara Çubuğu , ardından ve ardından L
Paragrafı Oku INSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından P CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından , sonra P
Fare yankı  komutları için yardım mesajını söyl INSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından SORU İŞARETİ CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve ardından SORU İŞARETİ

Dokunmatik İmleç için

Açıklama Masaüstü Tuş vuruşu Laptop Tuş vuruşu
Dokunmatik İmleç SHİFT + NUM PAD PLUS CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + SEMICOLON
Sonraki Eleman SAĞ OK veya SEKME SAĞ OK veya SEKME
Önceki Öğe SOL OK veya SHIFT + SEKME SOL OK veya SHIFT + SEKME
Türüne Göre Sonraki Eleman AŞAĞI OK AŞAĞI OK
Türüne Göre Önceki Öğe YUKARI OK YUKARI OK
Eleman Gezinme Türleri Yoluyla Döngü PAGE UP veya PAGE DOWN PAGE UP veya PAGE DOWN
İlk eleman CTRL + HOME CTRL + HOME
Son öğe CTRL + END CTRL + END
Mevcut Öğeyi söyle INSERT + YUKARI OK CAPS LOCK KİLİT + I
Dokunmatik imleç ile tümünü oku INSERT + AŞAĞI OK CAPS LOCK KİLİT + AŞAĞI OK
Dokunmatik imleci öğeye yönlendir INSERT + NUM PAD PLUS CAPS LOCK KİLİT + APOSTROPHE
Dokunmatik imleci Jaws imlecine taşı INSERT + SHİFT + NUM PAD PLUS CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + APOSTROPHE
JAWS imlecini dokunmatik imlece taşı INSERT + SHİFT + NUM PAD MINUS CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + SOL DİRSEK
Metin İnceleme NUM PAD SLASH veya INSERT + ENTER CAPS LOCK KİLİT + ENTER
Gelişmiş Gezinme NUM PAD STAR CAPS LOCK KİLİT + A

WİNDOWS tuş vuruşları

Genel

Açıklama tuş vuruşu
Yardım almak F1
Başlat menüsünü aç CTRL + ESC
WİNDOWS Gezgini’ni aç WİNDOWS TUŞU + E
Çalıştır iletişim kutusunu aç WİNDOWS TUŞU + R
Masaüstünden Dosya veya Klasör Bul F3
Masaüstünü göster WİNDOWS TUŞU + M
Açık uygulamalar arasında geçiş yap ALT + TAB
Uygulamadan çık ALT + F4

WİNDOWS ve Menüler İçin

Açıklama tuş vuruşu
Uygulama kontrol menüsünü aç Alt + Space
Uygulama menüsünü aç ALT
Bir menü öğesi seç ENTER
Menü içinde dolaşma ALT, OK TUŞLARI
Menüden çıkış ESC
Alt menüleri iptal etme veya çıkma ALT
Küçük pencerelerin menüsünü aç ALT + TİRE
Küçük pencereyi kapat CTRL + F4
İçerik Menüsünü Aç UYGULAMALAR TUŞU veya SHİFT + F1 0

İletişim Kutuları İçin

Açıklama tuş vuruşu
İletişim Denetimleriyle Hareket Etme TAB
İletişim Denetimleri ile Geriye Gitme SHIFT + TAB
Başka sayfaya geç CTRL + TAB
Sayfalar Arasında Ters Yön CTRL + SHIFT + TAB
Liste görünümü seçeneğine basın veya seçimini kaldırın. Ara Çubuğu veya CTRL + Ara Çubuğu
Bir Onay Kutusunu Aç – Kapa ARALIK

Metin Okumaları için

Açıklama tuş vuruşu
Bir Karakteri Sola Taşı SOL OK
Bir Karakter Sağa Taşı SAĞ OK
Bir Kelimeyi Sola Taşı CTRL + SOL OK
Bir Kelimeyi Doğru Taşı CTRL + SAĞ OK
Hattın Başına Taşı EV
Satır Sonuna Taşı SON
Tek Paragraf Taşı CTRL + YUKARI OK
Bir Paragraf Aşağı Taşı CTRL + AŞAĞI OK
Bir Ekran Kadar Kaydır SAYFA YUKARI
Bir Ekran Aşağı Kaydırın SAYFA AŞAĞI
Başlangıçta Taşı CTRL + HOME
Sonuna Taşı CTRL + END

Metni Düzenlemek İçin

Açıklama tuş vuruşu
kopya CTRL + C
Kes CTRL + X
Yapıştır CTRL + V
Pano İçeriğini Oku (Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayar Düzeni) WİNDOWS TUŞU + INSERT + X veya WİNDOWS TUŞU + CAPS LOCK KİLİT + X
Pano İçeriğini Sanallaştırma (Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayar Düzeni) INSERT + ARALIK ardından Cveya CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK ardından C
GERİ alma CTRL + Z
Mevcut karakteri sil SİL
Önceki Karakteri Sil GERİ
Soldaki Bir Karakter Seç SHİFT + SOL OK
Bir Karakter Sağ Seç SHİFT + SAĞ OK
Bir Kelime Sola Seç CTRL + SHİFT + SOL OK
Bir Kelimeyi Doğru Seç CTRL + SHİFT + SAĞ OK
Hattın Başına Seçin SHIFT + HOME
Satır Sonunu Seçin SHIFT + END
Satırların en başına git CTRL + SHIFT + HOME
Satırların en sonuna git CTRL + SHIFT + END
Hepsini seç CTRL + A

WİNDOWS Gezgini için

Açıklama tuş vuruşu
Dosyaları sil SİL
Bir dosya veya klasörü yeniden adlandır F2
Seçilen Dosya veya Klasör için Açık Özellikler ALT + ENTER
Bir pencereyi yenile F5
Bölmeler arasında geçiş yap SEKME ve SHİFT + SEKME
Bir seviye yukarı çık GERİ

Dokunmalara dokunun

Dokunmatik Gezinme, Metin Okuma ve Konuşma Ayarları için Hareketler

Hareket Gezinme’ye dokunun Metin Okuma Konuşma Ayarları
Tek parmakla dokunma Öğeyi geçerli konumdan konuşun (keşfetmek için parmağınızı ekran etrafında sürekli olarak hareket ettirin) Öğeyi geçerli konumdan konuşun (keşfetmek için parmağınızı ekran etrafında sürekli olarak hareket ettirin)
Bölünmüş vuruş Standart ve Dokunarak Yazma modlarında keşfetmek veya mevcut Dokunmatik Klavye düğmesini etkinleştirirken mevcut konumdaki karakteri konuşun Standart ve Dokunarak Yazma modlarında keşfetmek veya mevcut Dokunmatik Klavye düğmesini etkinleştirirken mevcut konumdaki karakteri konuşun
Split çift vuruş Keşfetme sırasında mevcut konumdaki sözcüğü söyleyin veya Dokunarak Yazma modunda seçilen Dokunmatik Klavye düğmesiyle ilgili alternatif tuşlar panelini açın ve kapatın. Keşfetme sırasında mevcut konumdaki sözcüğü söyleyin veya Dokunarak Yazma modunda seçilen Dokunmatik Klavye düğmesiyle ilgili alternatif tuşlar panelini açın ve kapatın.
Sağa veya sola hareket ettir Sonraki veya önceki eleman Sonraki veya önceki karakter Konuşma hızını artırma veya azaltma
Aşağı veya yukarı itin Sonraki veya önceki eleman (önceden iki parmakla sağa veya sola göre ayarlanan türde) veya kaydırıcı kontrollerindeki değeri değiştirir Sonraki veya önceki satır (ya da yukarı / aşağı okların satır ile hareket etmek için çalıştığı herhangi bir yer) Ana ses ayarlarını azaltın veya artırın
İki-f inci fiske sağa veya sola Bölgeler, başlıklar, liste öğeleri vb. Gibi öğe gezinme türleri arasında döngü veya GERİ gitme Sonraki veya önceki kelime
Two-parmakfiske vurmak Geçerli öğeyi söyle Önceki paragraf ( bir CTRL + YUKARı OK yapar )
Two-parmakfiske vuruşu Hepsini söyle Sonraki paragraf ( bir CTRL + AŞAĞI OK yapar )
Üçlü vuruş Seçilen veya Listedeki bir öğeyi silmek veya açık ve Standart Yazma modunda seçilen Dokunmatik Klavye düğmesinin ilişkin alternatif tuşların panelini kapatmak Metin seçimini değiştir Dokunma imlecini açar / kapatır
İki parmaklı üçlü vuruş Seçilen metni söyle Seçilen metni söyle
Üç parmakla sağa veya sola Bir TAB veya SHIFT + SEKME gerçekleştirir Son o anki satır r başlangıcı ( JAWS gerçekleştirir END / GİRİŞ )
3-parmakyukarı veya aşağı fiske Uygulama bölmeleri arasında F6 veya SHIFT + F6 tuşlarına basmaya benzer bir döngü Metin alanının başlangıcı veya sonu ( bir CTRL + HOME / END gerçekleştirir )
Dört parmağınızla yukarı veya aşağı İlk veya son öğe Bir sayfa veya ekran yukarı veya aşağı doğru hareket ettirin ( SAYFA YUKARI / AŞAĞI gerçekleştirir )
Dört parmakla aşağı kaydırın Tümünü Söyle (ekrandaki herhangi bir yere tek bir dokunuş okumayı durdurur)
Dört parmakla hızlıca aşağı kaydır WİNDOWS dokunmatik klavyeyi açar / kapatır WİNDOWS dokunmatik klavyeyi açar / kapatır
Dört parmak çift vuruş Dokunma gezinme için hareketleri listeleme Metin okuma için jestleri listeleme Konuşma ayarları için hareketler listesi

Genel WİNDOWS ve JAWS Komutları için Hareketler

Jest Aksiyon
Çift vuruş Standart Yazma modunda geçerli öğeyi veya Dokunmatik Klavye düğmesini etkinleştirin (Hem dokunmatik gezinme hem de metin okuma için çalışır)
Sağdan sola iki yönlü mürekkepli kaydırma Kaçış ( hem dokunmatik navigasyon hem de metin okuma için ESC gerçekleştirir )
İki-parmağı yukarı-aşağı kaydırın Uygulamayı kapat (Hem navigasyon hem de metin okuma için)
Üç parmakla hızlıca aşağı kaydır Düğmeleri ve liste öğeleri gibi standart imleç gezinmeyi desteklemeyen metin adlarına sahip öğeler için metin inceleme penceresini aç
İki-parmak vuruş Sessiz konuşma
İki-f mürekkepli çift vuruş UYGULAMALAR tuşuna basmakla aynı
İki-parmak saat yönünde döndür Sonraki hareket modunu ayarla
İki-parmak saat yönünün tersine döndür Önceki hareket modunu ayarla
Üç-parmak çift vuruş Konuşmayı aç / kapat
Dört-parmak vuruş Hareket bağlamı yardımını görüntüle
Dört-parmak üçlü vuruş Klavye yardımı gibi jest uygulama modu
Dört parmak döndürme Bir sonraki hareketi WİNDOWS’a aktarır.
Beş-parmak vuruş JAWS Yöneticisi iletişim kutusu (Bu komut kullanıldığında, hareket modu zaten dokunulmuyorsa, bu moda dokunmaya ayarlanır.)
Beş-parmak çift vuruş JAWS penceresi (Bu komut kullanıldığında, hareket modu zaten dokunulmamışsa, mod dokunmaya ayarlıdır.)
Beş-parmak üçlü vuruş JAWS’ı kapatın (Bu komut kullanıldığında, jest modu zaten dokunulmamışsa, mod dokunmaya ayarlıdır.)
Beş parmak döndürme JAWS hareketlerini kapatıp aç