Tam Donanımlı Sesli ve Büyütmeli Çalışma İstasyonu

AZ GÖRENLER İÇİN TAM DONANIMLI SESLİ/ BÜYÜTMELİ ÇALIŞMA İSTASYONU

Bu sistem görme engellilerin bilgiye tam ve doğru ulaşmasını, daha etkili ve verimli çalışmasını sağlar. Donanım 4 parçadan oluşmaktadır.

  1.  Bilgisayar(PC ya da Laptop)
  2.  ZoomText Reader Az Görenler için

  3.   Pearl Kitap Okuma Kamerası ve OCR’si

Bu sistemin tamamı eğer bir laptop ise laptop çantasında taşınabilir ve az görenler istediği yerde çalışma özgürlüğünü kazanır. Dizüstü bilgisayara ZoomText Reader Sesli Ekran Büyütme programı yüklenir. Bu program bilgisayar açıldığı anda devreye girer ve bilgisayarın kapatıldığı ana kadar az görene tüm ekranı hem sesli okur hem de az görenin görebilme kabiliyetine göre ayarladığı yeterli büyütme puntosu ve farklı kontrastlarla görerek okumasına imkan verir. Bilgisayarın her ortamında çalışarak az görenlerin bilgisayara tam hakim olmalarını sağlar. Klavyedeki tüm tuşlar ve faaliyetler seslendirilir. Türkçe’ye ilaveten farklı dil alternatifleri de mevcuttur. Az görenlerin internetin geniş olanaklarından yaralanmalarına olanak sağlar.

Az görenler bugün eğitim ve sosyal hayatta görenlerle rekabet eder duruma gelmişlerdir. Bunun günümüzdeki önemli örnekleri olup birçok kurumsal firmalarda , kamu kurum ve kuruluşlarında mesleklerini başarı ile icra etmektedirler. Az Gören öğrenciler de ZoomText programıyla ekranı kendi görebilme kabiliyetlerine göre kontrast yapıp yeterli büyütmeyi sağlayarak ve istedikleri zaman sesli olarak hem bilgisayarın tüm olanaklarını hem de kitaplarını okuyabileceklerdir.

Tam bir okuma sisteminin sağlanması için yine aynı üretici firmanın ürünü olan Pearl Cihazına ihtiyaç vardır. Kitap ve diğer mürekkep yazıların fotoğrafını çekip OCR’ı ile işleyip bilgisayar ekranına getiren bu cihaz görmeyene 2-3 sn içinde kitabını okuyabilmesine olanak sağlar. Dakikada 20 sayfa okuyabilmektedir. Bu cihaz aynı zamanda bilgisayarı bir okuma makinesine dönüştürür. Böylelikle görme engelliler kitaplarını hem sesli ve aynı anda kontrastlı büyütmeli olarak okuyabileceklerdir. İsterlerse kitaplarını anında MP3 yapıp cep telefonlarında ya da

MP3 çalarla da dinleyebileceklerdir. Ayrıca Pearl az görenler için görüntüyü büyütüp kontrast vererek ekrandan takip de sağlar.

Böyle bir sistem ile görme engelliler eğitim ve kariyer hayatında görenlerle rekabet edebilecek imkanlara sahip olacaklardır.

Yukarıda sunduğumuz tertip sayesinde bir görmeyen normal bilgisayarın tüm

olanaklarından bir gören gibi kullanabilecek, eğitimini yapabilecek, günlük işlerini bilgisayara aktarabilecek, internetten eksiksiz olarak faydalanabilecek , kitaplarını ve yazılarını Pearl cihazı ile okutabilecektir.

Firmamız bu ürünlerin Tek yetkili distribütörü olup apostil Belgesine sahiptir. Teknik Servis Yetkisine de sahip olan firmamız ürünlerin Türkçe Lokalizasyon haklarına da sahiptir.