Kapsys SmartVision 2 Cep Telefonu

Kapsys SmartVision 2 Asistan Özellikli Cep Telefonu

Tanıtım videosu (ingilizce)

GÖRME ENGELLİLER, AZ GÖREN ve YAŞLILAR İÇİN GELİŞTİRİLEN SMARTVISION 2 CİHAZIMIZLA İLGİLİ BİLGİLER AŞAĞIDADIR;

S O S tuşu (kaza ya da düşme gibi acil yardıma ihtiyaç duyduğunda tek tuşla önceden belirlediği numaralara SMS ile konum bilgisini otomatik göndererek sıra ile bu numaraları otomatik arayıp, hoparlör modunda iletişime geçirir.
Dokunmatik ekranlı standart telefonlar görenlerin ihtiyaçlarına göre tasarlandığından görmeyenin bu tür durumlarda telefonla acil yardım alabilmesi mümkün değildir, dokunmatik olması gerekir ancak tuş takımı ya da özel buton bu ihtiyacını en iyi ve hızlı şekilde karşılar.
– Fiziksel tuş takımı sayesinde ekrana dokunmadan bütün işlerini halleder.
– Cihazda Renk tanıma ve renk bulma fonksiyonları vardır.
– Bir dokümanın resmini çekerek anında okuyabilecek OCR yazılımı vardır ve anında dokümanları okur. Bu günlük hayatta ve evde en temel ihtiyaçtır.

– Görme engellilerin sesli not alabilmelerini sağlayan Daisy formatında ses kaydı yapabilen tam erişilebilir daisy kayıt programı vardır. Gene aynı şekilde onlar için özel üretilen bu formattaki kitapları satır satır cümle cümle sayfa sayfa dinleyebilecekleri Daisy çalar içine konulmuştur. Böylelikle görme engelliler sesli kitaplarını görenler gibi okuyabilecek.
– Ortamda ışık var mı yok mu, ışık ne taraftan geliyor gibi ihtiyaçlarını karşılayacak ışık seviyesi ölçer ve tespit özelliği olmalıdır. Bu ışık seviyesine göre ses sinyali ve ışık miktarını söyler.
– Az görenler için dışarıdaki yazıları okuyabilmeleri için ekranın elektronik büyüteç şekline gelmesi ve farklı renk ve kontrastlarda büyütme yapabilmesi için cihazın elektronik büyüteç modülü vardır. Bu az görenlerin temel ihtiyacı kontrast ve büyütme yapar.
-Az görenler gelen fatura, restoran menüsü, kitap vb. gibi dokümanları ekrana büyüterek, farklı renk ve kontrastlarla görebileceği şekle tek tuşla getirir.
– Az görenler için ekrandaki yazıları büyüten lens şeklinde büyüteci olmalı, telefonu yan tutunca tam ekran olarak yazının büyük ve farklı kontrastlarda akması sağlar.
– Medya ihtiyaçlarını karşılayacak Karasal FM radyosu ve Web radyosu modülü tam erişilebilir şekilde içine konulmuştur. Böylelikle görmeyenler tüm radyo imkanlarını kullanabilecekler.
– Telefonda tek tuşla dikte özelliği var olup, en az 4-5 cümle uzunluğundaki uzun konuşmalarını anında yazıya döker.

– GPS bağlanma hızı yüksektir.
– Telefon numarası çevirmek için tek tuş ile numara çevirme bölümüne, kişilere, kayıt bölümüne anında gelir.
– Fiziksel ses komutu tuşuna basarak numarayı yada kişiyi sesli söyleyip arama yapar ve mesaj yazar.
– Cihaza teknik destek sağlamak için uzak erişim sağlanır.Yani uzaktaki bir görme engellinin telefonunu servise gelmeden uzaktan erişimle sorunları çözülür.
– Görmeyenlerin nesneleri tanıyabilmeleri ve onlara sesli ya da yazılı etiketlerle bulabilmeleri için tam erişilebilir NFC teknolojisi vardır.
– Tek tuşla ekran büyüteci lense erişir.
– Yazılım içindeki tüm uygulamalar tamamen görmeyen kullanıcının erişilebileceği şekilde geliştirilmiştir.