5. NESİL FOCUS BLUE KABARTMA EKRAN VE NOT CİHAZI

Özellikle eğitim yapan öğrencilerin, sürekli kitap okuyanların hayatındaki okuma ve yazma engelini ortadan kaldırmak için geniş vizyon ve imkanlar vermek için geliştirilmiş özel bir teknolojidir.

14, 40 ve 80 karakterli ekran seçeneği mevcut olan yeni nesil Braille ekran, Jaws üreticisi Freedomscientific firmasının ürettiği son cihazdır. Focus Blue 5. Nesil Braille Ekranlar daha sağlam ve her zamankinden daha güçlü tasarlanmıştır. Gövdesi alüminyumdan ve çelikten yapılarak, şoka, darbelere ve cizilmelere karşı özel alaşımla koruma yapılmıştır ve Amerikan Military yani Askeri teçhizat dayanıklılık (MIL-STD-810G) standardına  göre sertifikalandırılmıştır. Kullanıcının braille keyfini yaşaması anlamında, braille hücrelerin sertlikleri ve yükseklikleri kullanıcı tarafından ayarlanabilmekte ve pürüzsüz bir kalite ile okuma sunmaktadır. Başka displaylerde olmayan kesintisiz okuma moduna sahiptir. Okuyacağınız dokümanı otomatik modunu seçip hızını ayarlayarak otomatik geçişle herhangi bir tuşa basmadan kullanabilirsiniz.

Cihaz üstünde 8 perkins tipi braille klavye, Menü tuşu, sağda ve solda olmak üzere 2’şer adet navigasyon ve mod tuşları, braille ekrandaki herbir hücre üstünde imleç konumlama tuşları ile ön kenar bölümünde, sağlı sollu ikişer adet kesintisiz okuma (Kitap gibi uzun metinlerde çok işe yarar) tuşları, satır ve menü gezme tuşu yanında seçim tuşları ve sol – sağ şift tuşları mevcuttur. Cihaz bluetooh üstünden 5 farklı cihaza tek tuşla bağlanabilir ve bu cihazlar arasında geçiş tek tuşla gerçekleştirilebilir. İOS, Android ve Windows platformlarını yönetebilirsiniz.

Focus ile minibüste okuma

Menüsünde not alma editörü, hesap makinesi, saat takvim bölümleri vardır.
Cihaz herhangi bir cihaza bağlanmadan micro SD kartı sayesinde braille not almayı sağlar. İster kısaltmalı ister kısaltmasız, her dilde not alabilirsiniz. Notlarınız içerisinde düzeltme, kesme kopyalama gibi edit işlerinizi yapabilirsiniz. Okumak istediğiniz dokümanı satır, cümle ve paragraf modlarında okuyabilirsiniz. Aldığınız notları tek bir işlemle bilgisayara ya da diğer cihaza gönderebilirsiniz.
Örneğin; bir yazı hazırladınız ve bunu mail olarak göndereceksiniz. Bilgisayarınızı 1 ci cihaz olarak eklediniz. Aralık ile 1. inci tuşa bastığınızda anında bilgisayarınızı cihazdan yönetir olacaksınız. Bilgisayarınızda göndereceğiniz maile gelip edit alanına imleci koyup cihazınızdan tek tuşla yazdığınızı ya da yazdıklarınızdan seçiminizi imlecin olduğu yere atabilirsiniz. Diyelim ki siz notu kısaltmalı aldınız ama maile kısaltmasız yazmanız lazım, bu otomatik olarak dönüştürülerek o alana aktarılır.
Bilgisayarınızdaki doc, docx, txt dosyalarınızı anında brf formatına kısaltmalı ya da kısaltmasız dönüştürerek cihaza yükleyebilir ve okumanızı veya düzeltmenizi bağımsız olarak cihazda yapabilirsiniz. Kuran’ı Kerim ve diğer külliyatlar yüklenerek sorunsuz şekilde kelime kelime, cümle cümle paragraf paragraf okunabilmektedir.

Matematik dersinde matematik, müzik dersinde nota, Osmanlıca dersinde Osmanlıca gibi her notasyonda notlar alıp kendi dokümanlarınızı oluşturma özgürlüğü sunan Focus 40 Blue’nun braille hücreleri kağıda benzer pürüzsüz bir his verir. Jaws programını bilgisayarınızda bu cihaz üstünden her şeyiyle etkili şekilde kullanabilirsiniz.
Focus 40 Blue’yu JAWS® ile birleştirdiğinizde, bilgisayarınızda konuşma ve Braille erişiminde en üst seviyeye sahip olursunuz.

5. nesil Focus blue 40
Focus 40 Blue V5

 

Özellikler

– 14, 40 veya 80 karakterli yenilenebilir Braille hücresi
– 8 noktalı Braille klavye
– Pürüzsüz, kağıttan okur hissinde braille. Braille noktaların kişi hassasiyetine göre sertlik ayarı imkanı
– Kullanışlı ön panel kontrolleri, menü ve özelleştirilebilir dolaşım, şift ve kontrol tuşları
– Özel mod tuşu ile , bir dokümana göre satır, cümle, paragraf veya kaydırma ile hızla ilerlemenizi özelliği.
Ayrıca otomatik olarak bir tuşa gereksinim duymadan yazı akışı ile kesintisiz braille okuma.
– Takvim, saat, Bluetooth bağlantıları ve daha fazlasına hızlı erişim için, imleç yönlendirici düğmelerinin üzerinde uygun şekilde ortalanmış menü düğmesi
– BRF Kitap Okuyucu ve dahili not defteri ile not alma, düzenleme. Belge içinde bul, kopyala, yapıştır, seç, kes özelliklerini etkili kullanım.
– Alınan notların tamamını ya da seçilen bölümü tek tuşla diğer cihazlara kısaltmalı kısaltmasız aktarma,
– Mikro SD Kart 32 GB’a kadar destek
– Aynı anda tek tuşla 5 ayrı cihaza bluetooth üzerinden bağlanıp yönetme.
– Micro USB-C
– Aşınmayı ve yıpranmayı azaltmak için özel tasarım ve dizayn. Amerika Askeri Teçhizat standartlarında darbeye sertifikalandırılmış yüksek dayanıklılık belgesi. (MIL-STD-810G)
– Boyutlar: 368 x 78 x 19 mm (14,5 x 3 x 0,75 inç)
– Ağırlık: Yaklaşık 565 gram (1.24 lbs.)
– Uyumluluk ve bağlantı özellikleri
– Bluetooth 4.1 bağlantısı – beş Bluetooth cihazı ve bir USB bağlantısı arasında geçiş yapın
– Apple® iOS 11 veya daha sonraki sürümleri ve Android cihazlar ile kullanıma hazır kutu uyumluluğu
– JAWS ile etkin konuşmalı ve Braille erişimi için tam uyumluluk
– Cihaz hertürlü Türkçe ve diğer dillerde kısaltmalı kısaltmasız okuma ve yazma giriş imkanı sunar. Matematik sembolleri, Müzik notaları, Osmanlıca gibi her türlü notu almaya ve okumaya uygundur.
– Braille öğrenmek ve Braille öğretmek için Braille Çalışma Moduna sahiptir. Görmeyen hiç kimseye ihtiyaç duymadan braille yazı öğrenebilir.
– Cihaz kendi braille hücrelerini otomatik olarak temizleyerek bakımını yapabilir. Üstündeki her tuşun ve hücrelerin çalışıp çalışmadığını otomatik test edebilir.
– Yolda yürürken ya da gerekli durumlarda Tek elle kullanım moduna sahiptir. Komutlar veya harfler braille klavyeden tek elle kullanılabilir ve harfler tek el kullanılarak yazılabilir.
– Cihazda doküman içinde okuma yaparken akış hızı ayarlanabilir hızlı geçiş sağlar.

Diğer özellikleri için bizile iletişime geçebilirsiniz..

Focus Sesli Detaylı Tanıtım

Tanıtım Videosu

Jaws + Focus + Pearl kamera birlikte kullanım videosu

 

Sesli Kullanım Kılavuzları

Focus Braille Ekran Fiziksel İnceleme-Tuşların görevleri sesli anlatımı

Focus Braille Ekran Ana Menü fonksiyonlarının sesli anlatımı

Focus Braille Ekran not defteri uygulaması ile not alma sesli anlatımı

Focus Braille Ekran kısayolları sesli anlatımı

Bu tür videolardan haberdar olmak için brailleteknik youtube kanalımıza abonelik yapabilir, bildirimleri açabilirsiniz.

Focus Blue 14
Focus Blue 14
Focus Blue 40
Focus Blue 40
Focus Blue 80
Focus Blue 80