Pzt-Cm: 09:00 - 17:00, Ctesi: 10:00 - 16:00

Jaws For Windows, ekran okuma programı yüklenen bilgisayar, görme engelli için kullanılabilir bir bilgisayar halini almaktadır. Görme engelliler için ekran okuma programı, bilgisayarın ekranındaki yazıları okuyan, ekranda olan bitenlerle ilgili bilgiler veren, bilgisayarda olabilecek her konuyla görmeyeni haberdar eden JAWS programı haklı bir üne sahiptir.

Körler için oluşturulacak laboratuvarda olması gereken en önemli sistem kuşkusuz ekran okuma sistemidir.
Görmeyenlerin bilgisayarı Türkçe sesli kullanabilmeleri için Türkçe dilinde okuma sistemi; Jaws for Windows ekran okuma programlarının Türkçe sentezleyicisiyle adapte edilmesiyle sağlanmaktadır. Bu programlar bilgisayar açıldığı anda devreye girer ve bilgisayarın kapatıldığı ana kadar görmeyene tüm ekranı okur, onlara detaylı bilgiler verir. Bilgisayarın her ortamında çalışarak görmeyenlerin bilgisayara tam hakim olmalarını sağlar.

Görme engelli için bilgisayar; kitap demek, yazı demek, eğitim demek, bilgiye erişmek, sosyalleşmek demektir.

Görmeyenlerin internetin geniş olanaklarından yaralanmalarına olanak sağlar. Bu program sayesinde görmeyenler tüm bilgisayar faaliyetlerinde bulunabilirler ve kitaplarını okutabilirler. Örneğin THY’ nin en dinamik çalışan birimi çağrı merkezinde 22 Görmeyen bu program sayesinde görenlerle rekabet etmekte ve çok hızlı şekilde müşterilerine hizmet vermektedir. Jaws for Windows’ un Türkçe altyapısı yapılmış ve dünya genelinde %85 yaygınlığa sahip olmasıyla birlikte ülkemizde bu oran çok daha yüksektir.