JAWS for Windows 2018 Türkçe YAYINLANDI

JAWS 2018.1710.42 SÜRÜMÜNDE NELER YENİ?

 

  • JAWS Sürüm Numarası Değişikliği

Bu sürüm ile itibaren jaws sürüm numaraları 16.0, 17.0, 18.0 vb. gibi ardışık numaralar ile değil, yayınlandığı yılın tarihine göre numaralandırılacaktır. Bu yenilik JAWS 2018’den sonra çıkacak ZoomText ve Fusion uygulama sürümleri için de geçerli olacaktır. Bu yenilik, kullanıcıların hangi uygulamanın birbiriyle uyumlu olup olmadığının anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.

  • Microsoft Edge Desteği

JAWS 2018, Windows 10’da bulunan Microsoft’un en son web tarayıcısı olan Edge için destek sunmaya başladı. Edge ile JAWS’un uyumlu olabilmesi için, Windows 10 Creators (sürüm 1703 ve üzeri) güncelleştirmesinin kurulu olması gerekmektedir.

Sanal İmleci kullanarak seçme ve kopyalama, Yer İşaretçileri, Akıllı Gezinme, Esnek Web, domain’e özgü ayarları yapılandırma ve script yazma gibi bazı özellikler Edge’de hala kullanılamamaktadır. Edge’de sayfalarda gezinme hemen hemen Internet Explorer, Chrome veya Firefox ile aynıdır. Jaws ile Edge deneyimini geliştirmek için Freedom Scientific ile Microsoft arasındaki çalışmalar halen devam etmekte olup, bu çalışmalar ışığında sonraki JAWS güncelleştirmelerinde daha fazla işlevsellik ve yeni özellik eklenecektir. Edge’de web Sayfalarını okumak için diğer tarayıcılarda olduğu gibi sanal imleç kullanılır. Web sayfalarında dolaşmak için standart okuma kısayollarını ve  birçok seri dolaşım kısayol tuşlarını hkullanabilirsiniz. Halen Edge’de henüz desteklenmeyen bazı seri dolaşım tuşları  olmasına rağmen, en çok kullanılan seri dolaşım tuşları; bağlantılar, başlıklar, paragraflar, formlar, tablolar, listeler, grafikler ve bölgeler için desteklenmektedir. Ayrıca, Sonraki güncelleştirmelerde, daha Fazla seri dolaşım tuşları desteklenecektir.

JAWS Yarı Otomatik Form kipinde, form kipini otomatik olarak yalnızca tab veya Shift+Tab ile bir form kontrolü üzerine geldiğinizde açar. Edge’nin sayfaları görüntüleme biçimine bağlı olarak, Otomatik form kipi kullanılamaz. çünkü tek bir satırda birden fazla kontrol olması mümkündür. Form alanlarına gitmek için yön tuşlarını kullanırsanız, Form kipini açmak için ENTER tuşuna basmanız gerekecektir.

Şu anda desteklenen diğer bilinen JAWS özellikleri arasında şunlar bulunur:

INSERT + F7, INSERT + F6 ve INSERT + F5 tuşlarına basarak bağlantılar, başlıklar ve form kontrollerinin bir listesini görüntüleme.

Geçerli sayfada CTRL + F tuşlarına basarak metin arama.

INSERT + F tuşlarına basarak font bilgilerini öğrenme.

Geçerli web sayfasında kullanılan dili algılayarak mevcutsa uygun dildeki sese otomatik olarak geçme.

Edge’i kullanmaya başlarken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus şöyledir; Edge, ALT tuşunu kullanarak erişilebilen herhangi bir menü çubuğuna sahip olmayan modern bir uygulamadır. Edge’e özgü özelliklere erişmek için, sayfanın en altındayken Tab tuşuna, en üsteyken

Shift+Tab’a ya da sayfa içeriğindeyken F6 tuşuna basın.

Sayfa içeriğinde dolaşırken, çeşitli kontroller arasında geçiş yapmak için Tab veya Shift+Tab tuşlarını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Alternatif olarak Edge; yeni bir sekme açmak için CTRL + T, Sık Kullanılanlara erişmek için CTRL+ı, indirilenlere erişmek için CTRL+J, geçmişe erişmek için CTRL + J vb. gibi diğer tarayıcılarda bulunan kısayol tuşlarının çoğunu destekler.

  • Freedom Scientific kameraları ve Masaüstü Tarayıcıları için OCR Desteği

Adobe Reader’da, erişilemeyen görsel PDF belgelerinde bulunan metinleri ve grafik arayüzlü uygulama ekranlarında bulunan metinleri Kullanışlı OCR (Optik Karakter Tanıma) özelliği ile tanıyan JAWS; artık görüntü dosyalarındaki metinleri de tanıyarak okuyacak şekilde geliştirildi. ayrıca JAWs; Freedom Scientific’in PEARL okuma kamerası ya da herhangibir masaüstü tarayıcı ile de tarama yaparak yakalanan görüntüdeki metinleri tanımaktadır. PEARL, bir sayfanın fotoğrafını çekerek  saniyeler içinde tanımayı sağlayan yüksek çözünürlüklü taşınabilir bir belge kamerasıdır ve ayrıca odağındaki sayfa döndürüldüğünde otomatik olarak hareketi algılama moduna da sahiptir.

BMP, JPG, JPEG, GIF, TIF, TIFF, PNG, PCX veya PDF olarak kaydedilen görüntü dosyalarındaki metinleri tanımak için,Dosya Gezgini’nde bu görüntü dosyalarından birinin üzerine gelip, INSERT+ARAlık ÇUBUĞU tuşlarına basın ve ardından sırayla  O ve F harflerine basarak dosya tanıma işlemini başlatın. İşlem tamamlandıktan sonra Tanınan metin, sonuç görüntüleyicisinde görüntülenecektir. Metni okumak veya seçip diğer uygulamalara kopyalamak için standart okuma tuşlarını kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, dosya gezgininde desteklenen görüntü dosyası üzerindeyken uygulama tuşuna basarak içerik menüsünü açın ve JAWS çalışıyorsa “Dosyayı JAWS ile Tanı” veya Fusion çalışıyorsa “Dosyayı Fusion ile Tanı” seçeneğini seçebilirsiniz.

Not: JAWS, güvenlik ayarlarından dolayı PDF belgelerinde OCR yapamıyorsa, PDF’yi Adobe Reader’da açmayı deneyin ve PDF belgelerini tanımak için INSERT+aralık çubuğu, O, D kısayolunu kullanın.

PEARL kamera ya da masaüstü tarayıcı ile bir belgeyi taramak ve okumak için, bir sayfayı kameranın  altına koyun ve sayfa klavuzunu kullanarak hizalandırın. Tarayıcı kullanıyorsanız ise sayfayı tarayıcı yatağına yerleştirin. Sayfanın kamera ve tarayıcıya doğru bir şekilde yerleştirdiğinize eminseniz, INSERT+ ARAlık ÇUBUĞU tuşlarına ve sırasıyla O ve A harflerine basın.

Bu, Kamera ve Tarayıcı Tanıma iletişim kutusunu açar ve PEARL USB kameranız takılıysa varsayılan seçenek olarak seçilidir. Eğer ki tarayıcınız bilgisayarınıza bağlıysa, yön tuşlarını kullanarak aygıt listesinden tarayıcınızı bulunuz. Tek sayfalı taramayı ve ardından OCR’yi başlatmak için ENTER’a basmanız yeterlidir. Birkaç saniye sonra, tanıma işlemi tamamlanır ve Tanınan metin, sonuç görüntüleyicisinde görüntülenecektir. Metni okumak veya seçip diğer uygulamalara kopyalamak için standart okuma tuşlarını kullanabilirsiniz.

Not: PEARL tarafından yakalanacak görüş alanı 9 inç *(Çarpı) 12 inçtir.

Birden fazla sayfalı tarama yapmak için, kamera ve tarayıcı tanıma iletişim kutusunda “al” düğmesine basmadan önce, pearl kamera kullanıyorsanız “Hareket Algılayarak Çoklu-Sayfa Tanıma” onay kutusunu, tarayıcı kullanıyorsanız ve tarayıcınızın çoklu sayfa tarama besleme özelliği varsa, “varsa otomatik belge beslemesini kullan” onay kutusunu işaretleyip enter tuşuna basabilirsiniz.

kamera kullanıyorsanız fotoğraf çekim sesi duyduğunuzda geçerli görüntü yakalanmıştır ve kameranın altına yeni bir sayfa yerleştirebilir veya bir kitap tarıyorsanız sayfasını çevirebilirsiniz. PEARL herhangibir hareket algılamazsa, bir sonraki resim otomatik olarak taranır ve tanınır. Sayfaları tanımayı bitirdiğinizde, tanımayı durdurmak için INSERT+aralık ÇUBUĞU tuşlarına, ardından sırayla O ve A harflerine basın. Tarama esnasında tanımanın otomatik olarak durmasını sağlamak için, “Zamanaşımı” onay kutusunu da seçebilirsiniz. Bu sayede PEARL 30 saniye süresince herhangi bir hareket algılamazsa, tanıma işlemini otomatik olarak sonlandıracaktır.

PEARL veya bir tarayıcıdan fotoğraf çekerken JAWS, “yanlamasına”, “baş aşağı ters”, “yanlamasına ters”, “sağ taraf yukarıda” gibi sayfa yönlerinide duyurur. Bu, bir sayfanın doğru biçimde katlanarak bir zarf içerisine doğru yerleştirilmesi gereken durumlar için özellikle yararlıdır.

  • Yeni JAWS Yükleyicisi

JAWS kurulum süreci, en yeni teknolojiden yararlanmak için tamamen yeniden tasarlandı. Kurulum işlemi tek bir onay ile başlatılacak şekilde kısaltılarak jaws ve bileşenlerinin daha hızlı yüklenmesi sağlanmıştır. Jaws yükleyicisi, içerisine dahil edilen yeni Türkçe sesleri sayesinde tüm iletişim kutularını doğrudan seslendiriyor ve artık konuşan yükleyicisi olmadan kurulum gerçekleştiriliyor. 2018’i yüklerken JAWS’in eski bir sürümünü zaten çalıştırıyorsanız, kurulum esnasında eski sürüm konuşmaya devam edecek ve kurulumu bu şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

  • Sanal İmleç için Yeni Ayrıntı Seviyesi Seçenekleri

Jaws ile Sanal İmleç kullanarak bir web içeriğini okurken, listeler, tablolar ve bölgeler gibi çeşitli web alanlarının başlangıç ve bitiş noktaları belirtilir. Bu tür içerik alanları için geliştirilen bu özellik, mevcut web içeriğine hakim olan ve web öğelerinin başlangıç ve bitişlerini duymak istemeyen kullanıcıların yalnızca sayfa içeriğini duymak istemeleri halinde gereksiz olabilir.

Jaws ile Sanal imleç kullanılırken; web öğelerinin başlangıç ve bitiş noktalarının ne kadarıyla duyurulacağını belirlemek için, üç farklı seviyede ayrıntı seviyesi düzeyi bulunur. Bu ayrıntı düzeyi seviyeleri, size çeşitli web içeriklerini okurken, duymak istediğiniz ayrıntıyı kontrol etmenizi sağlar.

Bir ayrıntı seviyesi seçmek için, Ayar Merkezi’ni açın, Web / HTML / PDF’ler grubunu genişletin, buradan da Okuma grubunu genişletin ve Web Konuşma Düzeyi Seviyesi seçeneği üzerinde Aralık çubuğu tuşuna basın.

Yüksek:  JAWS web sayfalarında ya da sanal imlecin kullanıldığı belgelerde, web öğeleri hakkında tüm başlangıç ve bitiş noktası bilgilerini duyurur.

Orta – Bu seviye, çoğu web sayfalarında ya da sanal imlecin kullanıldığı belgelerde, en iyi kullanıcı deneyimini sağlayacak şekilde yapılandırılmıştır ve varsayılan ayrıntı seviyesidir.

Düşük:  JAWS web sayfalarında ya da sanal imlecin kullanıldığı belgelerde,  web öğelerinin başlangıç ve bitiş noktalarını mümkün olduğunca az miktarda duyurur.

Sanal imleç ayrıntı düzeyi seviyesini, belirli bir web sitesi için geçerli olacak şekilde de seçebilirsiniz. Ayrıntı düzeyi seviyesinin değişmesini istediğiniz web sitesindeyken, seri Ayarlar’ı açmak için

INSERT+V tuşlarına basın, Kişisel Web Ayarları grubuna gidin ve

Geçerli site için istediğiniz ayrıntı düzeyi seviyesini seçmek için sanal imleç düzeyi seviyesi üzerinde Aralık çubuğuna basın.

Her ayrıntı düzeyi seviyesi, en uygun deneyimi sağlamak için önceden ayarlanmıştır. Bununla birlikte, tıpkı konuşma ayrıntı seviyelerinde olduğu gibi, her seviye, yalnızca duymak istediğiniz bilgileri vermek üzere özelleştirilebilir. Örneğin, varsayılan Orta ayrıntı düzeyi seviyesini kullanmaya devam etmek isteyebilirsiniz, ancak JAWS’in varsayılan olarak bu düzeyde konuşulmayan birkaç öğeyi daha bildirmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıntı düzeyi seviyelerini özelleştirmek için, Ayarlar Merkezi’ni açın, Web / HTML / PDF’ler grubunu genişletin, buradan Okuma grubunu genişletin ve Web Konuşma Düzeyi Seviyelerini Yapılandır grubunu genişletin. Ardından, özelleştirmek istediğiniz ayrıntı düzeyi seviyesinde Aralık Çubuğuna basın. Sanal İmleç tarafından duyurulabilen yapısal web öğelerini listeleyen bir ağaç görünümünün olduğu bir iletişim kutusu açılır. Bir öğeyi işaretlemek veya işaretini kaldırmak için Aralık Çubuğu’nu kullanın ve değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam’ı seçin.

  • “Belge ve Web Sayfaları Yüklendiğinde Otomatik Olarak Oku”

Seçeneği Ayar Merkezi’ne Eklendi

Bir PDF belgesi veya web sayfası yüklendikten sonra JAWS’in içeriği otomatik olarak okumaya başlayıp başlamayacağını belirleyen bu seçenek, Ayar Merkezine ve seri Ayarlara eklenmiştir. Önceden, bu seçenek yalnızca Fusion kullanıcıları tarafından kullanılabiliyorken, JAWS kullanıcıları tarafından da kullanılmak üzere genişletildi.

Bu seçenek etkinleştirildiğinde, JAWS web sayfalarını ve PDF belgelerini yüklendiğinde otomatik olarak okumaya başlar. JAWS’in otomatik olarak okumaya başlamasını istemiyorsanız devredışı bırakabilirsiniz..

Fusion veya FSReader’ı kullanılırken bu ayar varsayılan olarak kapalıyken, yalnızca Jaws kullanıldığında ise açıktır.

  • Windows 10’da Microsoft Mobil Sesleri için Destek

JAWS, Microsoft’un Universal Windows Platformu için geliştirdiği yeni bir konuşma arabirimi olan Microsoft Mobile seslerini artık destekliyor.

Windows 10’da JAWS çalıştırıyorsanız, Ses Ayarları iletişim kutusunda ve Bir Ses Profili Seç iletişim kutusunda Microsoft Mobile profilini seçebilirsiniz. Mevcut sesler yüklü Windows diline göre değişmekte olup, Türkçe için bir adet (Tolga) sesi, ingilizce için 3 adet ses bulunmaktadır. Bölge ve Dil ayarları aracılığıyla ek dil paketlerini indirip yükleyebilir,  bu sayede ek sesleri ekleyebilirsiniz.

  • Liblouis Braille Çeviricisi Güncellendi

JAWS 2018, popüler Liblouis braille çeviri tablolarının en son sürümünü içerir. Bu, kullanıcılarımıza Türkçe kısaltmalı ve Türkçe tam kısaltmalı çeviri tabloları ile diğer dil tabloları için geliştirmelerin en son güncellemelerini sunar.

  • Modern Uygulamalarda İletişim Kutularını Okuma

Bir masaüstü uygulamasında bir iletişim kutusu görüntülendiğinde, JAWS’in iletişim kutusunun tüm içeriğini okuması için INSERT+B tuşlarına basabilirsiniz. Bu kısayol artık çeşitli açılır pencere iletişim kutularının da içeriğini okumak için kullanılabilir. Bu özellik Mail, Store ve Edge de dahil olmak üzere bir çok Modern uygulamada da çalışır.

Jaws sürümleri indirme sayfası