JAWS 2018.1710.42 İçin Türkçe Eklenti Paketi – Jaws Scriptleri

JAWS 2018.1802.78 İçin Türkçe Eklenti Paketini indir

 script ile ilgili görsel sonucu

JAWS 2018.1802.78 İçin Türkçe Eklenti Paketinde Neler Var

JAWS 2018 öncesi sürümlerde, kurulum paketlerine dahil edilmiş bazı ek özellikler bulunuyorken; JAWS 2018 itibariyle bu ek özellikleri içeren modülleri ayrıca yayınlamaya başladık.

Sitemizden indireceğiniz eklenti pakedi dosyası bir Jaws kullanıcı ayar yedek dosyası (*.sbak) olup, jaws ana penceresi ya da sistem tepsisi menüsü içerisinden, \ olanaklar \ içe/dışa aktar \ içe aktar seçeneği kullanılarak yüklenir.

Yükleme için; içe aktarma sihirbazında “Gözat” düğmesini seçip, indirmiş olduğunuz “.sbak” uzantılı dosyayı seçmeniz gerekir.

Sonrasında hiç bir seçeneği değiştirmeden “İleri>” düğmesi seçilerek tüm adımlar geçilir ve işlemi tamamlamak için “Son” düğmesine basılır.

İşlem sonrasında ayarların başarıyla yüklendiğini bildiren bilgi mesajı görüntülenir. Bu işlemlerden sonra eklenti içerisindeki tüm özellikleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Peki bu eklenti paketi içerisindeki modüller hangi özellikleri içeriyor?

  1. Hava Durumu:

Jaws’un önceki sürümlerinde de bulunan hava durumu eklentisi   sayesinde, daha önceden kaydettiğiniz il ve ilçe konumuna dayalı anlık  hava durumu bilgisini, kgm.gov.tr web sitesi verilerine dayalı  öğrenebilirsiniz.

Belirlemiş olduğunuz konumun anlık hava durumu bilgisini öğrenmek   için Ctrl+Shift+H tuşlarına basın.

Anlık olarak hava durumu bilgisini öğrenmek istediğiniz il ve ilçe   konumunu ayarlamak için Alt+Shift+H tuşlarına basın.

Açılan listeden ili seçip enter’a basın. Açılacak olan listeden de   ilçeyi yada merkez için merkezi seçip enter’a basın.

Bu şekilde anlık hava durumu için il ve ilçe konum bilgileriniz   kaydedilmiş olur ve bundan sonraki hava durumu sorgularınızda ilgili   konumun bilgileri duyulur.

Not: eğer ki ayarladığınız konum için hava durumu bilgisi   sorgularken herhangi bir hata mesajı alırsanız, mgm.gov.tr sitesinde   ilgili konuma ait veri bulunmuyor demektir.

  1. Anlık Çeviri:

Yandex’in çeviri sistemini kullanan bu eklenti, seçili ya da pano   hafızasında bulunan metinleri jaws ile anlık olarak çevirmenizi   sağlar.     seçili ya da panoya alınmış bir metni anlık olarak çevirmek için,   CTRL+Shift+Ç tuşlarına basın.

Birincil dil ile ikincil dil arasında geçiş yapmak için, INS+aralık   çubuğuna, ardından Ç harfine basın.

Anlık çeviri ayarlarını açmak için, INS+aralık çubuğuna, ardından   shift+Ç tuşlarına basın.

  1. Seri Ses Ayarları Eklentisi:

Kullanmakta olduğunuz sentezleyiciye ait sesin miktarını, hızını,   ses perdesini, noktalama düzeyini ve sistem ses miktarını hızlı bir   şekilde bir kaç tuşa basarak ayarlamak için bu eklentiyi   kullanabilirsiniz.

Shift+Windows tuşlarına basılı tutarken sol ve sağ yön tuşlarına   basarak ayarlamak istediğiniz ses ayarını belirleyebilir; yukarı ve   aşağı yön tuşlarına da basarak seçmiş olduğunuz ayarın değerini   belirleyebilirsiniz.

Örneğin sol ve sağ yön tuşuna basarak noktalama düzeyine   geldiyseniz, yukarı ve aşağı yön tuşları noktalama düzeyini hiç biri,   bazıları, çoğu ya da hepsi şeklinde değiştirir ve ayarlar. Bu ayarlar   kalıcıdır ve anlık olarak seçili ses profiline kaydedilir. Ayrıca,   Vocalizer Expressive Türkçe sesleri için ses konuşmacısını da buradan   ayarlayabilirsiniz.

  1. Jaws Olanaklar Menüsü:

Bildiğiniz üzere jaws ile ilgili bir çok konuma gitmek ya da   uygulama çalıştırmak için daha önceleri başlat menüsünde jaws   olanaklar menüsü yer alırdı. Windows 8 itibariyle bu menü oradan  kalktı ve jaws olanaklar klasörü için bir kısayol eklendi.

Bu işlem bu tür bir kısayol gereksiniminde çok pratik olmadığından,  jaws ile ilgili tüm olanaklar menüsü seçeneklerine erişimi  kolaylaştırmak için INS+O ya da laptop klavye türünü kullananlar  için Büyük harf kilidi+Shift+O kısayolu ile erişilen jaws olanaklar  menüsü oluşturdum. Menüyü açtıktan sonra yukarı ve aşağı yön tuşları  ya da öğenin ilk harfine basarak istenilen seçeneğin üzerine gelip  enter’a basmanız, ilgili uygulamanın çalışması için yeterli olacaktır.

  1. Web Sayfalarında Bulunan Resimler Üzerinde OCR (Optik Karakter Tanıma):

Jaws 2018 ile beraber gelen kamera ve tarayıcıdan OCR ve görüntü  dosyalarından OCR özelliğini bir ileriye taşıyarak, web sayfalarında  bulunan görüntü dosyalarında da OCR yapabilme yeteneğini jaws’a  kazandırdım.

Bunun için herhangi bir web sayfasında grafik öğesinin üzerindeyken,  insert+aralık çubuğuna, ardından o ve g harflerine basmanız yeterli  olacaktır. Bu sayede grafik üzerinde ocr işlemi başlatılacak, eğer bir  metin bulunursa ocr sonuçları penceresinde gösterilecektir.

Bu özellik sayesinde facebook’ta paylaşılan metin içerikli  resimlerde bulunan yazıları okuyabilirsiniz.

Not: gösterilen resimlerin büyük boyutlu olması ve çözünürlük  kalitesinin iyi olması gerekir. Örneğin facebook’ta paylaşılan bir  resmi OCR yapmadan önce, o resme enter basıp, fotoğraf galarisinde  büyütülmüş boyutta görüntülemeniz ve OCR işlemini o şekilde yapmanız  gerekir. Aksi takdirde hiç bir resimde metin bulunamaz.