Görmeyenlerin Eğitiminde Kullanılan Tam Donanımlı Çalışma İstasyonu

Jaws + Pearl kamera + Focus kabartma ekran
Tam donanımlı sistem

 

TAM DONANIMLI SESLİ ÇALIŞMA İSTASYONU ( JAWS + PEARL Kamera+ FOCUS Kabartma Ekran)

Bu sistem görme engellilerin bilgiye tam ve doğru ulaşmasını, daha etkili ve verimli çalışmasını sağlar. Donanım 4 parçadan oluşmaktadır.

1- Laptop Bilgisayar

2- Jaws For Windows Ekran Okuma Programı veya Az gören için Ekran Büyütme programı

3- Pearl Kitap Okuma Kamerası

4- İsteğe bağlı Focus Blue kabartma ekran

 

Bu sistemin tamamı bir laptop çantasında taşınabilir ve görme engelli istediği yerde

çalışma özgürlüğünü kazanır. Dizüstü bilgisayara Jaws For Windows Ekran Okuma

programı yüklenir.  Jaws For Windows programı bilgisayar açıldığı anda devreye girer

ve bilgisayarın kapatıldığı ana kadar görmeyene tüm ekranı okur, onlara detaylı bilgiler verir. Bilgisayarın her ortamında çalışarak görmeyenlerin bilgisayara tam hakim olmalarını sağlar. Klavyedeki tüm tuşlar ve faaliyetler seslendirilir.

Görmeyenler bilgisayarı klavyeden kullanırlar. Türkçe’ye ilaveten farklı dil alternatifleri de mevcuttur. Görmeyenlerin internetin geniş olanaklarından yaralanmalarına olanak sağlar. Bu program sayesinde görmeyenler tüm bilgisayar faaliyetlerinde görenler gibi hatta Jaws For Windows programının kendine has özellikleriyle görenlerden daha hızlı şekilde kullanabilirler.

Jaws For Windows programı sayesinde bugün görme engelliler eğitim ve sosyal hayatta görenlerle rekabet eder duruma gelmişlerdir. Bunun günümüzdeki önemli örnekleri THY ‘nın en dinamik departmanı durumundaki Call Center’da, Atlas Jet, HSBC Bank, Turkcell gibi bir çok özel şirkette ve aynı zamanda Körler Okullarında ve Kamu alanlarının tümünde Jaws For Windows programıyla görmeyenler görenlerin de üzerindeki bir hızla bilgisayarda çalışarak kariyer yapmaktadırlar.

Tam bir okuma sisteminin sağlanması için yine aynı üretici firmanın ürünü olan Pearl Cihazına ihtiyaç vardır. Kitap ve diğer mürekkep yazıların fotoğrafını çekip OCR’ı ile işleyip bilgisayar ekranına getiren bu cihaz görmeyene 2-3 sn içinde kitabını okuyabilmesine olanak sağlar. Dakikada 20 sayfa okuyabilmektedir. Bu cihaz aynı zamanda bilgisayarı bir okuma makinesine dönüştürür. Böylelikle görme engelliler kitaplarını hem sesli ve aynı anda hem de altınokta kabartma harfli olarak okuyabileceklerdir. İsterlerse kitaplarını anında MP3 yapıp cep telefonlarında ya da MP3 çalarlada dinleyebileceklerdir. Ayrıca Pearl az görenler için görüntüyü büyütüp kontrast vererek ekrandan takip de sağlar.

Sisteme Braille Ekran da eklenirse, bütün bu çalışmaları bu ekran üstünden kontrol edebilir, kabartma olarak ekrandakileri anında okuyabilir duruma gelecektir. Kabartma ekranların eğitimde özellikle yabancı dil eğitiminde etkin kullanıldığı ve en önemli cihaz olduğu söylenebilir.

Yukarıda sunduğumuz tertip sayesinde bir görmeyen normal bilgisayarın tüm olanaklarından bir gören gibi kullanabilecek, eğitimini yapabilecek, günlük işlerini bilgisayara aktarabilecek, internetten eksiksiz olarak faydalanabilecek , kitaplarını ve yazılarını Pearl cihazı ile okutabilecektir. Aynı anda elleri ile bütün yazılarını kabartma (braille) olarak okurken yine altınokta alfabesiyle klavye kullanabilecektir.

Firmamız bu ürünlerin Tek yetkili distribütörü olup Apostil Belgesine sahiptir. Teknik Servis Yetkisine de sahip olan firmamız ürünlerin Türkçe Lokalizasyon haklarına da sahiptir.