Pzt-Cm: 09:00 - 17:00, Ctesi: 10:00 - 16:00

Eğitim ve iletişimde erişilebilirlik; Engelliler için açık ve kapalı alanlarda yapılan düzenlemeler elbette ki eğitim kurumlarını da içermelidir. Yani kütüphaneler, okullar ve laboratuarlar engellinin erişebilirliğini sağlayacak çevre düzenlemelerini içermelidir.

Ancak görme engellilerin bu çevre düzenlemelerinden daha fazlasına ihtiyacı vardır. Eğitim için gerekli dokümanların ve bilgisayar teknolojisinin temelde görsel ağırlıklı olması körlerin bu alana erişimini oldukça zorlaştırmaktadır.
Körlerin bu alana erişebilir hale gelmesi için gerekli çevre düzenlemelerle birlikte sesli ve kabartmalı sistemlerle donatılmış laboratuarlar ve kütüphaneler oluşturulmalıdır.

 Bilgisayar Laboratuarları

Bu laboratuarlar körlerin okuma ve araştırma aktivitelerini tek başlarına rahatça gerçekleştirmelerini sağlayacak teknoloji ile donatılır.
Körler için oluşturulacak laboratuarda olması gereken en önemli sistem kuşkusuz “Ekran Okuma Sistemi”dir. Türkçe okuma sistem (JAWS For Windows).sayesinde görmeyenlerin bilgisayarların ı Türkçe sesli kullanabilmeleri, internet ve bilgisayar üzerinde kayıtlı dokümanlara erişebilmeleri mümkün olmaktadır Günümüzde internet ve bilgisayarın eğitimdeki yerini düşünürsek görme engellilerin de bu olanaklardan mahrum kalmamasının temini büyük önem taşımaktadır.
Ekran okuma sistemlerinin yanı sıra bu laboratuarlar kitap okuma makineleri, Braille monitörler ve yazıcılar, tarayıcılar; az görenler için ise ekran büyütme programları ve kapalı devre ekran büyütme sistemleri ile donatılmalıdır.

Braille Teknik bu alandaki 16 yıllık deneyimi ile bugüne kadar birçok kurum ve derneğe bu sistemleri kurarak körler için bütünleşik çözümler sunmuş ve projelerde uluslararası düzeyde ödüller almıştır

Ankara Büyükşehir Belediyesi Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi
Ankara Büyükşehir Belediyesi Beşevler Eğitim ve Teknoloji Merkezi, görme engelliler için en son teknoloji ile donatılmış olup, Braille Teknik olarak en iyi referanslarımızdan biridir.